HomePOLSKA

PiS ma już gdzieś godność, honor i prawdę historyczną?

PiS ma już gdzieś godność, honor i prawdę historyczną?

Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że rząd nie wycofuje się z walki o godność, honor i prawdę historyczną. Gość radiowej Jedynki odniósł się do znowelizowanej wczoraj przez parlament i podpisanej przez prezydenta ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Nowelizacja przewiduje wycofanie się z przepisów o karze do 3 lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. “Uznaliśmy, że z tego zapisu należy się wycofać, ponieważ spotkało się to z kompletnym niezrozumieniem w świecie i z fałszywą interpretacją naszych intencji i tej ustawy. Natomiast nie wycofujemy się z walki o honor, godność i prawdę historyczną. Ta ustawa dalej temu będzie służyć, tylko będziemy używać instrumentów prawno-cywilnych, czyli procesy o bardzo wysokie odszkodowania” – powiedział Jarosław Sellin.

Procedowanie nad ustawą rozpoczęto w Sejmie, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu bronił też jej zapisów w Senacie. Ustawę na całej drodze legislacyjnej przegłosowano bez poprawek.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/mPR1/wcześn./mk/dabr

COMMENTS