HomePOLSKAMazowieckie

PIS chce, aby Radom był stolicą nowego województwa mazowieckiego

PIS chce, aby Radom był stolicą nowego województwa mazowieckiego

Radom powinien być stolicą nowego województwa mazowieckiego – przekonują parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. W Sejmie trwają prace nad korektą podziału administracyjnego kraju. Władze Mazowsza są przeciwne zmianom.
Zdaniem posła Marka Suskiego, przeprowadzenie reformy to konieczność, a jej celem jest sprawiedliwszy podział unijnych pieniędzy. Rzecz dotyczy nie tylko Mazowsza. Chodzi także o utworzenie województwa środkowopomorskiego z siedzibą wojewody w Koszalinie i sejmiku w Słupsku, a także o wyodrębnienie Częstochowy ze śląskiego.
Jak mówi parlamentarzysta PiS, stolicą nowego województwa mazowieckiego powinien być Radom. Inaczej widzi to marszałek Adam Struzik. Samorządowiec przekonuje, że pomysł jej absurdalny i oparty na źle pojętym lokalnym patriotyzmie. Jego zdaniem miasto nic na tym nie zyska, natomiast czas i pieniądze będą tracić ci, którzy zmuszeni zostaną do pokonywania nawet kilkuset kilometrów, by załatwić urzędowe sprawy.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy zakończą się sejmowe prace i powstanie plan administracyjnych zmian. W lutym GUS złożył do Eurostatu wniosek o podział Mazowsza na dwa obszary statystyczne, który obowiązywałby od 2018 roku.

IAR)/ Anna Orzeł/wkrz

COMMENTS