23 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Piotr Mueller: Rząd popiera decyzję prezydenta ws. obchodów w Izraelu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że rząd popiera decyzję prezydenta, żeby nie jechać na Światowe Forum Holocaustu w Izraelu. Wczoraj prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie poleci 23 stycznia do Izraela na wydarzenie organizowane w związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Jak podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Mueller, prezydent Polski powinien móc zabrać głos podczas uroczystości. „Nie może być tak, że odbywają się ważne uroczystości – chociaż organizowane przez pewną fundację – i głosu na nich nie zabiera prezydent RP” – dodał.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie na uroczystości. Organizatorzy nie przewidzieli jednak jego wystąpienia, w odróżnieniu od przedstawicieli Izraela, Rosji, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Organizowane w Jerozolimie przez fundację rosyjskiego biznesmena Wiaczesława Mosze Kantora wydarzenie było jednym z tematów zwołanej przez Andrzeja Dudę Rady Gabinetowej, czyli wspólnego posiedzenia prezydenta i rządu. Po obradach prezydent powiedział, że stanowisko jest jednoznaczne. „Albo Polska będzie mogła zabrać głos, albo polski prezydent nie powinien brać udziału w tym wydarzeniu” – powiedział Andrzej Duda. Podkreślił, że od początku rozmów ze stroną izraelską stanowisko Polski było niezmienne. Marek Magierowski, polski ambasador w Izraelu, napisał na Twitterze, że zarówno Instytut Jad Waszem, jak i władze Izraela od co najmniej czterech miesięcy wiedziały o warunkach udziału Andrzeja Dudy w Forum, które odbędzie się 23 stycznia.

Andrzej Duda powiedział, że brak wystąpienia polskiego prezydenta, który mówiłby o ofiarach II wojny światowej i Holokaustu, jest nie tylko godzeniem w interesy Polski i Polaków, którzy ratowali Żydów, ale jest zakłamywaniem prawdy historycznej. Prezydent podkreślił, że w Holokauście życie straciło trzy miliony polskich Żydów, co jest połową liczby wszystkich ofiar zagłady. Prezydent podziękował uczestnikom Rady Gabinetowej za poparcie jego stanowiska w sprawie podróży do Jerozolimy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./PR1/sp/hm/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520