13.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Piotr Duda: Chcemy Stoczni tętniącej życiem, nie kolejnego muzeum

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda mówił w TVP Info, że Związek nadrabia zaniechania z początku lat 90., upamiętniając bohaterów walki o pracowników. W Gdańsku szef „Solidarności” wziął udział w obchodach 38. rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych i powołania Związku. 
Piotr Duda mówił w TVP Info, że po roku 1989 niedostateczny nacisk położono na podtrzymanie pamięci historycznej, na skutek czego świat nie docenia roli „Solidarności” w rozmontowaniu żelaznej kurtyny. „Na początku lat 90. popełniliśmy grzech zaniechania. Myśleliśmy, że wszyscy na świecie będą wiedzieć, iż w Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i w Szczecinie zatrzymaliśmy i obaliliśmy komunizm, że daliśmy nowy powiew całej Europie. Zajęliśmy się budowaniem kapitału, zamiast uczyć się historii najnowszej. Niektórzy studiowali kodeks handlowy i nagle okazało się, że aksamitna rewolucja w Czechosłowacji zapoczątkowała upadek komunizmu. Tak to przynajmniej poszło w świat” – mówił Piotr Duda.
Szef Związku podkreślił konieczność upamiętnienia uczestników strajków „Solidarności”. Zaznaczył, że związkowcy walczyli wówczas o wszystkich, nie tylko o swoje interesy. „To była prawdziwa Solidarność przez małe i duże „S” i jesteśmy im to upamiętnienie winni” – zaznaczył szef Solidarności. Dodał, że Stocznia Gdańska „po trzydziestoletniej tułaczce” wróciła w ręce Skarbu Państwa.
Piotr Duda dodał, że apelował do rządu o rychłe wprowadzenie w życie przedstawionego właśnie planu „Stocznia Gdańsk 4.0 Nowy Początek”, który zakłada przemysłową rewitalizację Zakładu i Wyspy Ostrów. „Stocznia ma tętnić życiem pracowników zadowolonych, dobrze wynagradzanych, bo ta firma ma funkcjonować. Nie chcemy kolejnego muzeum, które zresztą już tu jest, w sali BHP i to wystarczy. My chcemy profesjonalnej firmy, która będzie budowała przemysł stoczniowy i jest na to szansa” – powiedział Piotr Duda.
Mija 38. rocznica zawarcia Porozumień Sierpniowych. Ich podpisanie na przełomie sierpnia i września 1980 roku w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej – między strajkującymi robotnikami, a władzami komunistycznymi zakończyło strajki w całym kraju. Pozwoliło między innymi na zarejestrowanie NSZZ „Solidarność”, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar Grudnia 1970 roku, podwyżki pensji oraz przeprowadzenie reform gospodarczych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Infojl/mile/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520