HomePOLSKA

Piotr Apel (Kukiz ’15) o propozycjach swojego ugrupowania ws. reformy wymiaru sprawiedliwości

Piotr Apel (Kukiz ’15) o propozycjach swojego ugrupowania ws. reformy wymiaru sprawiedliwości

Wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa bezpośrednio przez obywateli w głosowaniu oraz ustanowienie sędziów pokoju – to przykładowe propozycje reformy wymiaru sądownictwa, które ruch Kukiz ’15 chce przedstawić rządzącym.

Poseł Kukiz ’15 Piotr Apel powiedział w radiowej Jedynce, że jego ugrupowanie chce merytorycznej dyskusji na temat reformy sądownictwa i ma przygotowane własne propozycje. Poza wyborem sędziów KRS w wyborach powszechnych Kukiz ’15 proponuje wybór sędziów pokoju. “Czyli tych sędziów, którzy będą się zajmowali podstawowymi sprawami blisko obywateli i przed tymi obywatelami będą odpowiadali” – powiedział Piotr Apel.

W parlamencie ma się dzisiaj odbyć zorganizowane przez Nowoczesną spotkanie ugrupowań opozycyjnych, podczas którego ma zostać zawiązana federacja klubów i kół opozycyjnych. Jej celem ma być przeciwdziałanie reformom Prawa i Sprawiedliwości. Kukiz ’15 nie potwierdził swojego udziału w tym spotkaniu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Jedynka/dko/sk

 

 


 

Poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak mówił w Polskim Radiu PR24, że do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa należy wprowadzić kilka poprawek. Zdaniem Marka Jakubiaka prezydent Andrzej Duda nie powinien jej w obecnym kształcie podpisywać. Polityk zaznaczył, że w związku z tym klub Kukiz’15 zwraca się z apelem do prezydenta, aby zawetował tę ustawę.

Marek Jakubiak mówił, że sędziowie wchodzący w skład KRS powinni być wybierani większością 2/3 głosów w Sejmie. Dodał, że spowoduje to, że będą oni wybierani w sposób apolityczny.
W ubiegłym tygodniu Senat przyjął dwie ustawy, dotyczące zmian w KRS i ustroju sądów. Pierwsza z nich zakłada wygaszenie kadencji obecnych członków Rady i utworzenie w niej dwóch izb. Przyszłych członków Rady ma wybierać Sejm. Druga z ustaw przewiduje odstąpienie od obecnego modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych. Szef resortu sprawiedliwości, bez żadnych opinii zgromadzeń ogólnych sądów, sam będzie decydował o tym, kto pokieruje danym sądem. Do Sejmu trafił też projekt ustawy dotyczący zmian w Sądzie Najwyższym. Zakłada on między innymi utworzenie w Sądzie Najwyższym trzech izb. Jedną z nich będzie Izba Dyscyplinarna.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześniejsze/PR 24/dwi/sk

COMMENTS