HomeCiekawostki

Pionierska operacja wszczepienia endoprotezy kości ramiennej 8-miesięcznej dziewczynce

Pionierska operacja wszczepienia endoprotezy kości ramiennej 8-miesięcznej dziewczynce

Chirurdzy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie wszczepili endoprotezę kości ramiennej 8-miesięcznej dziewczynce – Hani. Jest to pierwszy tak mały pacjent w Europie, być może i na świecie, u którego wykonano taki zabieg. Do niedawna jedynym sposobem leczenia, była amputacja ręki.

Chirurg onkolog doktor Andrzej Szafrański powiedział, że operacja przebiegła zgodnie z planem, niemowlę ma wyciętą kość zaatakowaną nowotworem i wszczepioną endoprotezę, która będzie wydłużana, maksymalnie o 4 centymetry, wraz ze wzrostem dziecka. Jest duża szansa, że ręka Hani będzie sprawna.
Specjalna 10-centymetrowa endoproteza została wykonana na zamówienie i wydrukowana w technice 3D – tłumaczy doktor Magdalena Rychłowska- Pruszyńska chirurg onkolog. Najpierw została wykonana tomografia komputerowa i na tej podstawie firma zaprojektowała i wykonała endoprotezę.
Mama operowanej Hani powiedziała, że dziewczynka dobrze zniosła operację i oddycha samodzielnie. Dziecko od pół roku przebywa w szpitalu, czeka je jeszcze chemioterapia i rehabilitacja.
Specjalna endoproteza została sfinansowana ze środków Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.
Instytut Matki i Dziecka jest wiodącym ośrodkiem w kraju, w 2000 roku przeprowadzono tu pierwszą w Polsce operację wszczepienia rosnącej endoprotezy 6- letniej dziewczynce.

IAR Joanna Stankiewicz/sk

COMMENTS