9.4 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Piłka nożna – VAR od wiosny w Lidze Mistrzów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

System wideoweryfikacji VAR będzie stosowany w piłkarskiej Lidze Mistrzów nie – jak planowano od przyszłego sezonu – a już od fazy pucharowej obecnych rozgrywek. Decyzję podjął we wtorek w Dublinie Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Związków Piłkarskich (UEFA). Pierwsze mecze z tym systemem odbędą się w lutym 2019 roku.

„Jesteśmy gotowi do wprowadzenia VAR wcześniej niż planowaliśmy. Wierzę, że przyczyni się on do zmniejszenia liczby błędnych decyzji sędziowskich” – powiedział prezydent UEFA Aleksander Čeferin.

 

 

Video assistant referee (VAR), inaczej wideoweryfikacja – system pomocniczy, stosowany w meczach piłki nożnej, mający na celu zapobieganie błędom popełnianym przez sędziów boiskowych. Podczas oficjalnego spotkania piłkarskiego zadebiutował w sierpniu 2016[1]. System ma pomagać sędziom boiskowym, a obsługiwany jest przez specjalnie w tym celu przeszkolonych tzw. sędziów VAR, zwanych też asystentami wideoAVAR (pożądanym jest, by zostawali nimi byli lub czynni arbitrzy boiskowi). W trakcie meczu jeden lub kilku asystentów VAR znajduje się w specjalnym multimedialnym pojeździe (VOR), oglądając tam sygnał telewizyjny z rozgrywanego spotkania i mając dostęp do powtórek (zapewniają go operatorzy powtórekRO). Arbiter główny posiada stałą łączność z asystentami wideo za pośrednictwem zestawu słuchawkowego. W przypadku wystąpienia kontrowersyjnej sytuacji, sędziowie VAR sprawdzają ją i przekazują sędziemu informacje do podjęcia ostatecznej decyzji. Sędzia główny ma dwie możliwości: może zaakceptować sugestię asystentów wideo lub obejrzeć przygotowany przez nich materiał filmowy w punkcie usytuowanym obok boiska i podjąć własną decyzję[2].

Sprawdzenie powtórek jest ograniczone wyłącznie do czterech przypadków:

  1. Gol (uznanie, bądź nieuznanie strzelonej bramki);
  2. Rzut karny (podyktowanie lub niepodyktowanie);
  3. Czerwona kartka (druga żółta kartka nie podlega wideoweryfikacji);
  4. Ukaranie żółtą lub czerwoną kartką niewłaściwego zawodnika.

Jedynymi osobami, które mogą żądać odtworzenia powtórki, są sędzia i asystent wideo. Jeśli gracz lub trener próbuje wymusić ich użycie przez sędziów, może zostać ukarany.

źródło: Wikipedia

 

Naczelna Redakcja Sportowa PR / AG

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520