HomeUSACalifornia

Pigułka śmierci za 3 miesiące będzie dostępna dla kalifornijskich pacjentów

Pigułka śmierci za 3 miesiące będzie dostępna dla kalifornijskich pacjentów

Za trzy miesiące nieuleczalnie chorzy mieszkańcy Kalifornii będą mogli dostać od lekarza receptę na tabletkę, która ma im pozwolić godnie pożegnać się ze światem.

Decyzję w sprawie tzw. asystowanej śmierci podjęto już w październiku ubiegłego roku, ale ze względu na wyjątkowe okoliczności zaakceptowania nowego prawa nikt nie wiedział, kiedy wejdzie ono w życie. Wiadomo było, że nastąpi to 90 dni po przerwaniu sesji legislacyjnej. Nastąpiło to w czwartek, co oznacza, że End of Life Option Act zacznie obowiązywać 9 czerwca.

Aby pacjent otrzymał pigułkę, zgodę na to będzie musiało wyrazić dwóch lekarzy. Będą musieli orzec, że choremu zostało sześć miesięcy życia lub mniej. Pacjent zaś będzie musiał samodzielnie połknąć pigułkę, a 48 godzin wcześniej potwierdzić na piśmie, że taka jest jego wola.

Wielu chorych pozytywnie przyjmuje nowe prawo. – Duży spokój umysłu daje mi fakt, że nie będę skazana na długą i bolesną na śmierć. Pocieszające jest też to, że ostatnim wspomnieniem dla mojej rodziny nie będzie traumatyczny widok mojego cierpienia – stwierdziła 52-letnia Elizabeth Wallner z Sacramento, która zmaga się z rakiem jelita grubego.

(hm)

COMMENTS