15 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Pierwszy w Polsce przypadek ptasiej grypy u dzikich ptaków

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził wystąpienie pierwszego w Polsce przypadku ptasiej grypy u dzikich ptaków. Padłego jastrzębia zarażonego wirusem szczepu H5N8 znaleziono w miejscowości Stary Uścimów w województwie lubelskim. Dotychczas w kraju potwierdzano tę chorobę jedynie u drobiu hodowlanego.

Dzikie ptaki przenoszą chorobę migrując z ciepłych krajów. Są także bezpośrednim zagrożeniem dla stad hodowlanych – przypomina Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka: „Przy przelotach ptaków w okresie zimowym, kiedy one lecą ze wschodu na zachód, ta choroba może być przenoszona” – podkreśla Bogdan Konopka. „W tej chwili mamy zimę taką, jaką mamy. Ptaki też do końca nie wiedzą, jak reagować. Część z nich zostaje, a część odlatuje. To może być jedna z przyczyn” – uważa Główny Lekarz Weterynarii.

W Starym Uścimowie potwierdzano wcześniej ogniska H5N8 u drobiu hodowlanego. Wybito tam łącznie ponad 120 tysięcy ptaków. Wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński przypomina, że niezbędne jest stosowanie zasad bezpiecznego chowu, to znaczy bioasekuracji. Wirus ptasiej grypy dziesiątkuje stada hodowlane w kontakcie z zarażoną sztuką. „Ten wirus ma status zjadliwego. To oznacza, że bardzo skutecznie wnika w stada hodowlane i w kilka lub kilkanaście godzin potrafi doprowadzić do upadku dziesiątek tysięcy ptaków” – podkreśla wiceminister. „Ta skuteczność to silna cecha wirusa. Co ważne, jego właściwości giną w 70 stopniach Celsjusza” – mówi wiceminister Giżyński.

Ogniska ptasiej grypy u drobiu hodowlanego potwierdzano dotychczas w trzech województwach: lubelskim, zachodniopomorskim i wielkopolskim. Ich konsekwencją są restrykcje handlowe.

Wirus zaatakował krajowe hodowle drobiu po niemal trzech latach . Wówczas służby weterynaryjne potwierdziły 65 ognisk choroby w skali kraju.

Szczep H5N8 nie jest groźny dla ludzi. Służby sanitarne apelują jednak o mycie rąk po każdym kontakcie z mięsem drobiowym i jajami. Ponadto odradzane jest spożywanie takiego mięsa przed obróbką termiczną.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Michał Fedusio/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520