HomeCiekawostki

Pierwszy taki poród w USA. Matka miała przeszczepioną macicę

Pierwszy taki poród w USA. Matka miała przeszczepioną macicę

Pierwsze amerykańskie dziecko, którego matka miała przeszczepioną macicę, urodziło się właśnie w Dallas w Centrum Medycznym Uniwersytetu Baylor. W Stanach Zjednoczonych to przełomowe wydarzenie w dziedzinie ginekologii.

Dziecko przyszło na świat dzięki cesarskiemu cięciu. Chłopczyk jest zdrowy. – Przyjąłem już wiele porodów w swoim życiu, ale ten był wyjątkowy – \powiedział dr Robert T. Gunby Jr. Lekarze przygotowywali się do tego wyjątkowego porodu od dawna i byli bardzo podekscytowani. – Kiedy zaczynałam karierę lekarską nie mieliśmy nawet USG, a teraz przeszczepiamy macice i przyjmujemy takie porody – cieszyła się ginekolog kierująca zespołem medycznym dr Liza Johannesson. Te narodziny to kamień milowy w klinicznych próbach przeszczepienia macicy. Badania nad tą formą leczenia bezpłodności były w Centrum Medycznym prowadzone przez 1,5 roku. Świeżo upieczona szczęśliwa mma chce pozostać anonimowa, wiadomo jednak, że cierpiała na zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera (MRKH), czyli wrodzony brak lub niedorozwój macicy. Dawczynią została 36-letnia pielęgniarka Taylor Siler, która ma juuż dwójkę swoich dzieci. Ponieważ nie planowała powiększenia rodziny, postanowiła pomóc innej kobiecie zostać matką. Przed amerykańskimi lekarzami, udane przeszczepy macicy przeprowadzili już Szwedzi Lekarze z Uniwersytetu w Goteborgu pracują nad tym od kilkunastu lat, a dzięki ich pracy urodziło się już kilkoro dzieci.

First Baby Born in U.S. from Transplanted Uterus

BREAKING: Baylor University Medical Center at Dallas Announces First Baby Born in United States to Mother Who Received Uterus Transplant ➡ http://bit.ly/uterustransplant

Posted by Baylor Scott & White Health on Friday, December 1, 2017

 

 

Red. 

COMMENTS