Pierwszy Światowy Dzień Ubogich

Pierwszy Światowy Dzień Ubogich

Cieple posiłki dla potrzebujących, koncerty, modlitwy, spotkania i rozmowy przy kawie- tak w Kościele katolickim w całej Polsce będzie dziś obchodzony pierwszy Światowy Dzień Ubogich. Ustanowił go papież Franciszek na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia po to, byśmy zauważyli obok siebie osoby potrzebujące, głodne, starsze, chore i bezdomne.

Do podjęcia wezwania papieża zachęca biskup Rafał Markowski biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej. “Nadszedł ten czas, kiedy Kościół w swojej pracy duszpasterskiej, powinien skupić się na pomocy niesionej ubogim. Tym bardziej, że jest to jeden z największych problemów na poszczególnych kontynentach”- mówi biskup. Przypomina, że to przesłanie jest bardzo wyraźnie obecne w nauczaniu papieża Franciszka od początku jego pontyfikatu.
W Warszawie w wielu parafiach odbędą się zbiórki pieniędzy na pomoc potrzebującym, przygotowano wspólne posiłki, koncerty, odprawiane będą msze.
Od 8.30 zapraszają bracia kapucyni z klasztoru przy ulicy Miodowej 13. Przez cały dzień będzie można zobaczyć, jak wygląda tutejsza kuchnia dla ubogich. Będą także występy muzyków. Zakonnicy proszą, aby przynieść ze sobą ciasto i porozmawiać z potrzebującymi.
O 13.00 mszę w tutejszym kościele odprawi kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
“Zachęta do pomocy innym jest aktualna cały rok, a Światowy Dzień Ubogich ma nam tylko o tym przypomnieć” – mówi Anna Wojtas z biura prasowego archidiecezji warszawskiej. Zwraca uwagę, że obok bezdomnych, ubogimi w Warszawie bywają i ci, którzy mają dach nad głową. To osoby starsze, którym niskie emerytury lub renty nie wystarczają na opłaty i leki.
Ponadto w Warszawie w Pierwszym Światowym Dniu Ubogich nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio odprawi o 13.30 mszę w Kościele św. Faustyny na Żytniej, a o 14.30 Caritas zaprasza ubogich na obiad do swojej Jadłodajni na tej samej ulicy.
Na pierwszy Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek przygotował specjalne orędzie. Zatytułował je “Nie miłujmy słowem, ale czynem”- to cytat zaczerpnięty z Biblii z pierwszego Listu świętego Jana Apostoła. W swoim przesłaniu Franciszek napisał: “Kto zamierza kochać tak, jak kochał Jezus, powinien postępować zgodnie z Jego przykładem, i to przede wszystkim wtedy, kiedy jest wezwany do okazania miłości ubogim”.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Grzegorz Maciak/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0