13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Pierwszy polsko-fiński satelita w drugiej połowie roku poleci w kosmos

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pierwszy polsko-fiński komercyjny satelita obserwacyjny ICEYE-X2 w drugiej połowie roku zostanie wystrzelony w kosmos. O wyniesieniu satelity na orbitę okołoziemska poinformowali przedstawiciele firm ICEYE oraz Creotech Instruments S.A. Dzięki nowatorskiemu radarowi SAR będzie możliwe obserwowanie Ziemi niezależnie od warunków pogodowych i pory doby. Satelita ma być częścią konstelacji co najmniej 18 satelitów, które będą obrazowały dany obszar Ziemi co 3 godziny.

 

Rafał Modrzewski prezes ICEYE wyjaśnia, że dzięki wysokiej częstotliwości obserwacji dane z satelity mogą być wykorzystywane w rolnictwie, obronności, rybołówstwie czy w monitorowaniu katastrof i klęsk żywiołowych np. powodzi. „Nasza pomoc jest w stanie pokazać jak rozwija się powódź, gdzie należy wzmocnić wały, gdzie należy już ewakuować ludzi, jaki jest obszar pokrycia powodzią, my jesteśmy w stanie dostarczać te dane co trzy godziny” – mówi Rafał Modrzewski. I dodaje, że satelita jest w stanie zobrazować wodę z dokładnością do trzech metrów.

Jacek Kosiec prezes Creotech Instruments S.A. wyjaśnia, że elektronikę do satelity wykonali Polacy. Firma będzie też integrowała koljne satelity z konstelacji.

Prace nad urządzeniem trwały 3 lata. Satelita będzie ważył około 85 kilogramów i będzie rozmiaru krzesła. Przedstawiciele obydwu firm podpisali dzisiaj list intencyjny, na mocy którego w ciągu najbliższych 5 lat przeprowadzona zostanie integracja co najmniej 18 satelitów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520