HomeTechnologie

Pierwszy autonomiczny autobus na świecie odporny na pogodę

Pierwszy autonomiczny autobus na świecie odporny na pogodę

Nie przeszkadza mu fatalna widoczność, deszcz, śnieg czy błoto pośniegowe. Ten autobus jeździ też bez… kierowcy. To pierwszy taki autonomiczny pojazd na świecie.

 

 

 

Pasażerowie nie byliby w nim jednak bezpieczni i nie odczuwaliby komfortu jazdy, gdyby nie specjalne opony zimowe Nokian Hakkapeliitta zamontowane w tym autobusie.

 

 

 

Gacha, bo tak nazywa się pojazd wyposażony jest w bezkolcowe opony zimowe Nokian Hakkapeliitta R3 i miał niedawno premierę. Wiosną ma zostać wprowadzony do regularnego ruchu.

 

 

 

Dotychczas, największą przeszkodą dla funkcjonowania pojazdów autonomicznych produkowanych i testowanych głównie w ciepłym klimacie były trudne warunki pogodowe. Gacha korzysta jednak z zupełnie nowego oprogramowania sterującego, którego niezawodność sprawdzona została w arktycznych warunkach Laponii, co zapewnia mu przewagę nad innymi pojazdami samojeżdżącymi. Ten stylowy, rewolucyjny autobus nowej generacji jest owocem współpracy fińskiej firmy Sensible 4 i japońskiego MUJI.

GACHA z cyfrową mapą i różnymi czujnikami sprawia, że jest samodzielny w każdych warunkach pogodowych. To nowy rodzaj transportu publicznego, z którego będzie mógł korzystać każdy. Pojazd sprawdzi się przede wszystkim na terenach o słabej infrastrukturze komunikacyjnej, np. na przedmieściach miast. Za pomocą specjalnej aplikacji GACHA wybierze optymalną trasę nawet na wąskich jezdniach, gdzie nie mogą kursować zwykłe autobusy.
-Chcieliśmy stworzyć autonomiczny autobus, który byłby odporny na najgorszą pogodę. Jednak trudne warunki to też wymagania stawiane oponom, które są jedynym punktem styku pomiędzy pojazdem a drogą. Z tego względu zdecydowaliśmy się na opony zimowe Nokian Hakkapeliitta stanowiące doskonałe uzupełnienie naszego systemu – mówi prezes Sensible 4, Harri Santamala.
Nokian Hakkapeliitta opracowano z myślą o kierowcach w regionach, gdzie nagłe zmiany pogody są na porządku dziennym. Ich niezawodność potwierdziły testy na śniegu, lodzie i błocie pośniegowym przeprowadzone w White Hell (Białe Piekło) w fiński Ivalo, największym na świecie ośrodku testowym opon zimowych. Ponad 200 mroźnych dni w ciągu roku sprawia, że panujące tam niezwykle trudne warunki idealne nadają się do projektowania i testowania najbezpieczniejszych opon zimowych na świecie.
Przemysł motoryzacyjny zmienia się, a autonomiczne pojazdy staną się codziennością. Systemy sterowania w takich pojazdach wymagają zaawansowanych technologicznie opon i kompleksowych danych dotyczących ich funkcjonowania, aby zapewnić proaktywną i bezpieczną jazdę w każdych warunkach.
-Rozwój nowych rodzajów usług oraz ogumienia wykorzystującego inteligentne technologie pozwoli nam odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby ruchu drogowego i klientów – mówi Jukka Kasi, starszy wiceprezes ds. produktów i technologii w Nokian Tyres.

 

Kazimierz Sikorski AIP

COMMENTS