HomePOLSKA

Pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w Polsce

Pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w Polsce

Naukowcy z laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim, stwierdzili zakażenie wirusem Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Według biotechnologa z AmerLabu, Renaty Welc-Falęciak, to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w naszym kraju.
Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab prowadzą wspólnie naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmują się diagnostyką chorób u ludzi i zwierząt, wykorzystując badania molekularne, serologiczne i immunofluorescencyjne.
Naukowcy z AmerLabu jako pierwsi w Polsce prowadzą badania serologiczne, które pozwalają potwierdzić zarażenie wirusem Zika.
Wirus ten jest przenoszony przez tropikalne komary. Występuje w Ameryce Łacińskiej, Azji Południowo-Wschodniej oraz na wyspach Pacyfiku. W Stanach Zjednoczonych i Europie odnotowano kilka przypadków zachorowań u osób, które wróciły z terenów o podwyższonym ryzyku zakażenia.
Osoby zarażone mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez mniej więcej tydzień.
Wuris Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Prawdopodobnie wywołuje wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci w postaci małogłowia oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Nie wynaleziono na razie szczepionki ani leków chroniących przed infekcją.

IAR/uw.edu.pl/dabr

COMMENTS