Dziś pierwsze plenarne posiedzenie Rady Dialogu Społecznego, powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę 22 października tego roku. Skupiająca przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i rządu Rada zastąpiła komisję trójstronną.
Oprócz między innymi powołania zespołów problemowych Rada zajmie się sprawą zamówień publicznych. Przewodniczący Rady, którym jako pierwszy został szef Solidarności Piotr Duda, podkreślał w rozmowie z IAR, że ważne jest, by wszystkie strony przetargów miały równe szanse a publiczne pieniądze wydawane były w taki sposób, by tworzone były miejsca pracy o wysokich standardach.
Na tym zależy także stronie pracodawców – mówi IAR prezydent Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz. Dodaje, że ci pracodawcy, który na rynku działają w sposób przejrzysty są karani przez to, że przetargi wygrywają firmy, które działają w sposób niezgodny z kodeksem pracy.
Na dzisiejsze plenarne posiedzenie zaproszeni zostali premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu a także, mimo, że już w Radzie nie jest, były minister pracy a obecnie szef PSL Władysław Kosiniak Kamysz. Zarówno pracodawcy jak i związki zawodowe mówią o jego wielkim zaangażowaniu w tworzenie Rady Dialogu Społecznego.
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje między innymi,.że pracodawcy i związkowcy będą mogli inicjować wspólnie uzgodnione zmiany w prawie. Rząd będzie miał obowiązek zająć się ich projektami. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić. Strony pracowników i pracodawców będą też opiniować akty prawne.
IAR/Elżbieta Łukowska/kry