HomePOLSKA

Pieniądze w… pralce. CBŚP rozbiło watowski gang [FOTO]

Pieniądze w… pralce. CBŚP rozbiło watowski gang [FOTO]

Nawet 76 milionów złotych mógł wyłudzić ze Skarbu Państwa watowski gang rozbity przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali sześć osób i zabezpieczyli luksusowe samochody oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych, ukryte w pralce.

Zatrzymane cztery kobiety i dwóch mężczyzn podejrzanych jest o obrót fałszywymi fakturami, tak zwaną karuzelę watowską i pranie pieniędzy. Zdziwienie może budzić fakt, że zatrzymani za te przestępstwa finansowe ukrywali kilkadziesiąt tysięcy złotych w bębnie pralki. CBŚP zabezpieczyło też siedem luksusowych samochodów o wartości dwóch i pół miliona złotych.

Z informacji śledczych wynika, że w wyłudzanie VAT były zamieszane cztery biura rachunkowe i 16 spółek świadczące usługi budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów i pośrednictwo w zatrudnieniu. Fałszywe dokumenty opiewały na łączną kwotę 476 milionów złotych.

W szczecińskim wydziale Prokuratury Krajowej postawiono zatrzymanym zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzania podatków, wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur. Grozi im nawet 25 lat więzienia.

 

INFORMACJA PRASOWA CBŚP:

Kolejna grupa przestępcza wytwarzająca tzw. dokumentację kosztową rozbita przez CBŚP i PK. Tym razem przedmiotem sprzedaży różnych podmiotów gospodarczych były usługi budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł stracić 76 mln zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. 7 luksusowych samochodów. W trakcie śledztwa wsparcia udzielali funkcjonariusze KAS.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie na zasadzie tzw. „karuzeli podatkowej” popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT. Przedmiotem sprzedaży były usługi np.: budowlane, outsourcing, wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. Kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę „znikających” podatników lub „buforów”, tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową czy listy przewozowe, które generowały dokumentację kosztową.

Podczas działań prowadzonych w ramach śledztwa wsparcia udzielili funkcjonariusze KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.

Na obecnym etapie śledztwa ustalono, że podejrzani mogli pomóc w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę 76 mln zł, zaś do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości ponad 476 mln zł. Według śledczych w przestępczą działalność może być zamieszanych 16 spółek i 4 biura rachunkowe.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa mogła działać od połowy 2018 roku, aż do jej rozbicia. Terenem jej działania były województwa: zachodniopomorskie, śląskie, mazowieckie, podlaskie i wielkopolskie, gdzie przeprowadzono akcję, podczas której policjanci CBŚP zatrzymali 9 osób (6 kobiet i 3 mężczyzn). Wówczas to, podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli również sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych oraz dokumentację. W jednym z domów w bębnie pralki policjanci znaleźli ukryte kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 90 tys. zł w gotówce, 7 luksusowych samochodów (6 z tego roku i jeden wyprodukowany w 2019 roku), o łącznej wartości ponad 2,5 mln zł oraz dokonano blokady 68 rachunków bankowych.

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie 9 zatrzymanym przedstawiono zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej kierowania nią. Dodatkowo zatrzymani usłyszeli również zarzuty m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 6 osób (4 kobiety i 2 mężczyzn).

Śledztwo jest rozwojowe i niewykluczone są kolejne zatrzymania. Zbrodnia vatowska jest zagrożona karą pozbawienia wolności do 25 lat.

Policjanci CBŚP, dokumentacja, samochody i pieniądze
Policjanci CBŚP, dokumentacja, samochody i pieniądze
Policjanci CBŚP, dokumentacja, samochody i pieniądze
Policjanci CBŚP, dokumentacja, samochody i pieniądze
Policjanci CBŚP, dokumentacja, samochody i pieniądze
Policjanci CBŚP, dokumentacja, samochody i pieniądze
Policjanci CBŚP, dokumentacja, samochody i pieniądze
Policjanci CBŚP, dokumentacja, samochody i pieniądze
Policjanci CBŚP, dokumentacja, samochody i pieniądze

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ #Pieśniewski/w zr + cbśp

COMMENTS