HomeŚląskie

Pielgrzymki do Częstochowy: Pątnicy ruszają w drogę

Pielgrzymki do Częstochowy: Pątnicy ruszają w drogę

Na Jasną Górę, w pieszych pielgrzymkach, przybędzie ponad 100 tysięcy pątników z Polski, ale też m.in. z Czech i Węgier. Szczyt pielgrzymkowy przypadnie na główne obchody 300-lecia koronacji Obrazu.

Rozpoczyna się sezon pieszych pielgrzymek. Tylko w czerwcu do Częstochowy wejdzie ponad 3 tysiące pątników. A przez cały okres pieszych pielgrzymek – ponad 100 tys. – Miasto, jak co roku, opracowało szczegółowy plan zabezpieczeń pielgrzymek – informuje Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie. Służby miejskie są w stałym kontakcie z Jasną Górą. Wszystkie piesze pielgrzymki są zgłaszane i w Urzędzie Miasta, i na Jasnej Górze. Z okazji każdego większego zgromadzenia pielgrzymów służby miejskie przygotowują plan zabezpieczenia pielgrzymki, uzgadniając potrzeby m.in. w zakresie infrastruktury medycznej, sanitarnej oraz komunalnej.

 

Wyznaczane są, wokół klasztoru, specjalne punkty doraźnej pomocy medycznej. Straż Miejska w Częstochowie radzi, aby osoby starsze miały przy sobie zapisany na kartce numer telefonu do kogoś z najbliższej rodziny. Nie należy pisać adresu zamieszkania, bo może to posłużyć złodziejom, ale sam numer telefonu, który ułatwi i przyspieszy kontakt z rodzina pątnika. Sezon pielgrzymowania do jasnogórskiego sanktuarium otwierają śląskie pielgrzymki m.in. z Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Bytomia, Katowic, Pszczyny. Ponadto w czerwcu miasto odwiedzą pątnicy z Kobylej Góry, Siedlca i Łowicza. W lipcu liczba pieszych pątników będzie się zwiększać, a szczyt pielgrzymkowy jak zwykle przypadnie na sierpień – zwłaszcza przed świętami maryjnymi 15 i 26 sierpnia. W tym drugim dniu odbędą się ogólnopolskie uroczystości 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. 26 sierpnia to dzień Odpustu Matki Boskiej Częstochowskiej.

 

Dokładna data 300-lecia koronacji jasnogórskiej ikony papieskimi koronami przypada 8 września. Wtedy też spodziewanych jest kilkadziesiąt tysięcy pątników. Charakterystyczne w sierpniu są pielgrzymki piesze, zdążające pod Jasną Górę z różnych stron Polski, a nawet z zagranicy. Najliczniejsze z grup pieszych pochodzić będą tradycyjnie z archidiecezji krakowskiej (w sumie ok. 9,2 tys. pielgrzymów) i warszawskiej (ok. 8,5 tys.) oraz diecezji tarnowskiej (9 tys.). Zapowiadane są też bardzo liczne pielgrzymki z Radomia, Starachowic i Skarżyska (łącznie ok. 10 tys. osób). Kilkutysięczne pielgrzymki dotrą z Rybnika, Siedlec, Wrocławia, Gliwic czy Łodzi.

 

COMMENTS