Pielęgniarki jak lekarz rodzinny: Od stycznia będą mogły przyjmować i badać pacjentów

Pielęgniarki jak lekarz rodzinny: Od stycznia będą mogły przyjmować i badać pacjentów

Od stycznia pielęgniarki będą mogły udzielać porad, przyjmować i badać pacjentów. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział wprowadzenie porady pielęgniarskiej – jako świadczenia gwarantowanego, finansowanego przez NFZ. Pielęgniarki będą mogły badać pacjentów oraz przepisywać im skierowania i recepty.
Minister Szumowski dodał, że resort będzie prowadzić wspólnie ze środowiskiem kampanię promującą zawód pielęgniarki i położnej, aby pokazywać pozytywny wizerunek tej pracy. “Jest to piękny zawód, którego przedstawiciele są najbliżej pacjenta” – podkreślił szef resortu.
Zawarte wczoraj porozumienie między ministerstwem zdrowia a pielęgniarkami i położnymi w sprawie podwyżek dotyczy również norm zatrudnienia. Od stycznia minimalny wskaźnik zatrudnienia będzie wynosił 0.6 na łóżko dla oddziałów o profilu zachowawczym oraz 0.7 dla oddziałów o profilu zabiegowym. W praktyce oznacza to, że na przykład na oddział wewnętrzny, gdzie jest 40 łóżek, będzie przypadać minimum 24 etaty pielęgniarskie. Pielęgniarka będzie miała pod opieką 7-8 pacjentów, a nie jak obecnie kilkunastu.

IAR Joanna Stankiewicz/to/

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0