HomePOLSKA

“Piątka Morawickiego”. Premier chce pokazać, że realizuje swe założenia

“Piątka Morawickiego”. Premier chce pokazać, że realizuje swe założenia

Premier Mateusz Morawiecki w kilku miejscach w Polsce podsumuje działanie tzw. “piątki Morawieckiego”. To ogłoszony niemal rok temu pięciopunktowy plan zakładający obniżkę składki ZUS i podatku CIT, a także 300 złotych na wyprawkę dla ucznia, 5 miliardów złotych na fundusz budowy dróg lokalnych i realizację wieloletniego programu Dostępność Plus, wartego 23 miliardy złotych.

Szef rządu odwiedzi pięć miejsc – kolejno w województwach mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim. Wcześniej, bo o 8:30, premier spotka się z dziennikarzami na warszawskiej Pradze, w miejscu, gdzie w kwietniu ubiegłego roku ogłaszał tzw. “piątkę Morawieckiego”.

Szef rządu zapowiedział wówczas wprowadzenie małego ZUS-u, proporcjonalnego do przychodów dla firm osiągających miesięczne obroty do wysokości 2,5 minimalnych pensji w Polsce, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 procent, wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 miliardy złotych do 2025 roku na program Dostępność Plus dla niepełnosprawnych i seniorów oraz co najmniej 5 miliardów złotych na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

Po porannej konferencji prasowej w Warszawie, premier uda się do Raszyna, gdzie o 10:00 zaplanowano jego wypowiedź dla mediów razem z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem. O 11:30 Mateusz Morawiecki będzie w Białobrzegach, gdzie wraz z minister przedsiębiorczości i technologii odwiedzi jeden z miejscowych sklepów. O 12:15 szef rządu przyjedzie do Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedlińsku koło Radomia. Tam zaplanowano wspólny briefing z ministrem inwestycji i rozwoju Jerzym Kwiecińskim.

O 14:10 Mateusz Morawiecki wraz z minister finansów Teresą Czerwińską odwiedzą jedną z firm w Zagnańsku pod Kielcami. Ostatnim punktem poniedziałkowej trasy premiera będzie spotkanie z wielodzietną rodziną w małopolskiej Gołczy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ # Karol Darmoros/ mtCOMMENTS