HomePOLSKA

“Piątka dla zwierząt”. Dlaczego PiS pompuje ten temat i czy coś chce ukryć?

“Piątka dla zwierząt”. Dlaczego PiS pompuje ten temat i czy coś chce ukryć?

Poseł PiS Grzegorz Puda powiedział w Programie 1 Polskiego Radia, że nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt ma doprowadzić do humanitarnego traktowania ich. Dziś Sejm ma zająć się projektem tak zwanej “Piątki dla zwierząt”.

Grzegorz Puda, który jest posłem sprawozdawcą ustawy, wskazywał, że projekt między innymi wprowadza ograniczenia dotyczące trzymania zwierząt na uwięzi. W projekcie zapisano, że minimalna długość łańcucha to 6 metrów. Poseł dodał, że w nowelizacji zapisano również, iż zwierzę może przebywać na uwięzi maksymalnie do 12 godzin.

Projekt wprowadza również zmiany w zakresie funkcjonowania schronisk dla zwierząt. Miałyby one być prowadzone wyłącznie przez jednostki samorządowe czy przez organizacje pożytku publicznego. Wprowadzony zostanie także wymóg niekaralności i nieposzlakowanej opinii osób prowadzących schroniska i w nich pracujących.

 

 

***

 

Poseł Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński opowiada się za ochroną zwierząt. Sejm zajmie się dziś projektem ustawy w tej sprawie przygotowanym przez Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Dariusz Joński przypomniał w Polskim Radiu 24, że Koalicja Obywatelska przedstawiła w grudniu podobne propozycje. Projekt zakładał między innymi wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach oraz zapewnienie godnej egzystencji zwierzętom wycofywanym ze służby. Poseł zapowiedział jednocześnie, że do rozpatrywanego dziś projektu ustawy złoży poprawkę dotyczącą zakazu wykorzystywania koni na drodze do Morskiego Oka.

Projekt ustawy o ochronie zwierząt autorstwa działaczy Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości nazwany został “Piątką dla zwierząt”. Zakłada on między innymi zakaz prowadzenia ferm zwierząt futerkowych i ograniczenie uboju rytualnego.

Projekt wprowadza również zmiany w zakresie funkcjonowania schronisk dla zwierząt. Miałyby one być prowadzone wyłącznie przez jednostki samorządowe czy organizacje pożytku publicznego. Wprowadzony zostanie także wymóg niekaralności i nieposzlakowanej opinii osób prowadzących schroniska i w nich pracujących.
Projekt nowego prawa zakłada także zwiększenie kompetencji organizacji pozarządowych w zakresie ochrony zwierząt. Przewiduje również wprowadzenie asysty policyjnej w momencie odbierania zwierząt źle traktowanych.

 

***

Niektórzy komenatatorzy i publicyści wskazują, że pompowanie przez Kaczyńskiego (i w ślad za nim pozostałych polityków obozu rządzącego) tematu ochrony zwierząt to zasłona dymna dla innych działań PiS, między innymi próby zapewniania bezkarności dla domniemanych nielegalnych działań b. ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, Jacka Sasina i innych prominentnych polityków PiS związanych z nadużyciami władzy w związku z “pandemią” koronawirusa. Tutaj dowiesz się wiecej: 

“Nie popełnia przestępstwa, kto w celu zapobiegania COVID-19 narusza obowiązki służbowe lub obowiązujące przepisy”. PiS chroni Szumowskiego i spółkę?

 

 

 

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/PR24/wcześniejsze/d kwi/i wz/w wk

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/PR1/d mk/w wk

+ własne

COMMENTS