PGNiG: Umowa gazowa z Amerykanami na 24-letnie dostawy gazu skroplonego

PGNiG: Umowa gazowa z Amerykanami na 24-letnie dostawy gazu skroplonego

Polska będzie kupowała gaz od Stanów Zjednoczonych. W siedzibie PGNiG nasz operator podpisał umowę na 24-letnie dostawy gazu skroplonego z firmą Cheniere.

W uroczystości uczestniczyli między innymi prezydent Andrzej Duda i amerykański minister energii Rick Perry.

Andrzej Duda mówił, że rozmowy o kontrakcie rozpoczęły się podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Wówczas podczas rozmowy na Zamku Królewskim amerykański przywódca miał zapytać o gotowość Polski do zakupu gazu skroplonego. Andrzej Duda – jak relacjonował – miał wówczas zgodzić się na transakcję, na “rozsądnych, rynkowych warunkach”, podkreślając, że Polsce zależy na dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. “Mogę śmiało powiedzieć, że ta rozmowa nabiera w tym momencie praktycznej treści, poprzez zawarcie umowy” – mówił prezydent Duda.

Minister Rick Perry dodał, że umowa Cheniere i PGNiG to “wspaniałe partnerstwo”, a dla Europy sygnał jak może wyglądać jej przyszłość energetyczna – może być oparta na bezpieczeństwie i dywersyfikacji dostaw. “To wspaniały dzień dla Europy. Nie będziecie już ograniczeni co do miejsca zakupu gazu i tego jak go wykorzystacie” – dodał Rick Perry.

Umowa gazowa ma obowiązywać od przyszłego roku. LNG ma być odbierany w gazoporcie w Świnoujściu, a wysyłany z terminali gazu skroplonego u wybrzeży Luizjany i Teksasu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0