HomePodkarpackie

PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu

PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o odkryciu na Podkarpaciu nowego złoża gazu ziemnego. W miejscowości Wólka Zapałowska w powiecie jarosławskim uruchomiono pierwszy odwiert rozpoznawczy, a rozmiar złoża uzasadnia jego przemysłową eksploatację.

Jak informuje PGNiG, pracujący w spółce specjaliści określili, że wydajność złoża wyniesie około 5 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. “Sukces odwiertu Zapałów-3K oznacza, że PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego na Podkarpaciu. To potwierdzenie, że ten region ma wciąż duży potencjał, jeśli chodzi o rozwój krajowego wydobycia gazu. Dzięki naszemu doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie budować bezpieczeństwo energetyczne kraju w oparciu o eksploatację własnych zasobów” – powiedział o odkryciu prezes zarządu PGNiG SA. Jerzy Kwieciński.

Miejsce przeprowadzenia rozpoznawczego odwiertu wybrano po dokładnej analizie archiwalnych informacji geologiczno-geofizycznych. Teraz na podstawie danych, zebranych podczas prac w Wólce Zapałowskiej, określony zostanie dokładny rozmiar złoża oraz powstanie plan optymalnego sposobu jego eksploatacji.

Odwiert Zapałów-3K objęty jest wyłączoną koncesją PGNiG na poszukiwania i wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej. Obszar koncesji obejmuje niemal 900 kilometrów kwadratowych i położony jest w 11 gminach.

IAR/Informacyjna Agencja Prasowa /PGNiG/d Pilecki/w dyd

COMMENTS