HomePOLSKAPodkarpackie

Petycja o przyłączenie Podkarpacia do Ukrainy. Czy autorem jest 15-letnie, autystyczne dziecko?

Petycja o przyłączenie Podkarpacia do Ukrainy. Czy autorem jest 15-letnie, autystyczne dziecko?

Petycja o przyłączenie podkarpackiego i lubelskiego do Ukrainy pojawiła się w Internecie w poniedziałek. W środę posłanka PiS z Jarosławia, wiceminister Anna Schmidt-Rodziewicz złożyła w tej sprawie zawiadomienie do prokuratora generalnego. Dzisiaj otrzymaliśmy e-maila z wyjaśnieniem, że autorem petycji jest autystyczny 15-latek. Autor petycji przeprosił za swoje zachowanie.

 

Był krótki opis “Dobra chłopaki czas najwyższy pozbyć sie tej dziczy z naszego państwa” oraz mapa Polski, z zaznaczonymi na czerwono województwami podkarpackim i lubelskim. Autor podpisał się jako Mac. Petycja szybko stała się głośna w całej Polsce. Do czwartku do południa podpisało się pod nią 868 osób. Została kilkanaście tysięcy razy udostępniona przez użytkowników Facebooka. Część z podpisujących się osób dopisała komentarze obraźliwe dla mieszkańców Podkarpacia i Lubelszczyzny. Zachowaliśmy oryginalną pisownię, wykropkowaliśmy wulgaryzmy:

 

 

    • “te tereny ukrainie się należa”,

 

    • “podpisuję, ponieważ należe do tego d(…) zwanym województwem lubelskim, tego k(…) zacofania społecznego. głupia polska, głupie polaczki k(…), was tylko do auschwitz zaprowadzić piecyki włączyć”,

 

    • “To są zwierzęta”,

 

    • “To jest dzicz i patologia”,

 

    • “Województwa te działają na rzecz zniszczenia Polski”.

 

 

Choć autor petycji tego nie sugerował, to komentujący skojarzyli postulat i czas jego zamieszczenia z wysoką wygraną w podkarpackim i lubelskim Andrzeja Dudy, kandydata PiS w wyborach prezydenckich.

 

W środę Anna Schmidt-Rodziewicz, wiceminister Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. równego traktowania, posłanka Prawa i Sprawiedliwości z Jarosławia zawiadomiła Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro o możliwości popełnienia przestępstwa przez inicjatora petycji. – Zawiadomiłam Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro o możliwości popełnienia przestępstwa przez inicjatora petycji w sprawie przyłączenia województw podkarpackiego i lubelskiego do Ukrainy. Stop mowie nienawiści. Wszyscy są równi wobec prawa – informuje posłanka Schmidt-Rodziewicz.

 

Dzisiaj otrzymaliśmy e-maila od kobiety, który twierdzi, że jest matką 15-letniego, autystycznego chłopca, który jest autorem petycji. Miał ją założyć za pośrednictwem smartfonu. – Napisało tę petycję dziecko z autyzmem, 15-latek. Ma zdiagnozowany autyzm od wczesnego dzieciństwa. Przyznał się i jest mocno przerażony. On ma problemy z rozpoznawaniem emocji, wartościowaniem tego, co jest poprawne, a co nie. Wpisu nie traktował poważnie, a tym bardziej nie miał świadomości swojego zachowania – pisze do nas kobieta. Przysłała nam również kopię orzeczenia o niepełnosprawności chłopca.

 

Wszystko potwierdziła w rozmowie telefonicznej z nami. – Syn, gdy zorientował się, jaki efekt wywołała jego petycja, wysłał prośbę do portalu o zamknięcie jej. W petycji zamieścił również ogłoszenie, w którym wyjaśnia sprawę i przeprasza wszystkich, którzy poczuli się urażeni – powiedziała nam matka 15-latka. Faktycznie, ogłoszenie z wyjaśnieniem i przeprosinami {treść publikujemy poniżej) zostało umieszczone w petycji w środę ok. godz. 22. W czwartek ok. godz. 12 cała petycja została przez autora zablokowana na portalu. Strona, na której została zmieszczona petycja, należy do firmy z Finlandii. Jest komercyjnym przedsięwzięciem, za pieniądze można promować swoje postulaty. Skontaktowaliśmy z administratorem strony, aby spytać, m.in. o to, dlaczego petycje nie są moderowane pod kątem łamania przez nie prawa. Czekamy na odpowiedź na wysłanego e-maila.

 

Witam was wszystkich serdecznie, w ciągu ostatnich 2 dni na mediach społecznościowych zauważyłem spore reakcje jak i również mocne oburzenie na petycje którą stworzyłem, z tego powodu chciałbym odpowiedzieć na wszystkie zarzuty i reakcje wywołane przez tą petycje. Na początek chciałbym przeprosić wszystkich mieszkańców województwa Podkarpackiego i Lubelskiego którzy poczuli się oburzeni lub skrzywdzeni przez stworzoną petycje, chciałbym też przeprosić osoby innych narodowości oraz polityków którzy również poczuli się przez to źli, zdaje sobie sprawę z tego ile przez to mogłem urazić Polaków.

 

“Chciałbym zacząć od tego iż petycja którą stworzyłem miała na celu mieć jedynie charakter humorystyczny i żartobliwy, nie chciałem przez nią oficjalnie obrazić ludzi o innych poglądach politycznych (większość żartów i tekstów które w ostatnim czasie atakowały polityke PiS również w większości są tworzone dla żartów, i tym samym miała być moja petycja). Ale niestety zauważyłem iż cała sytuacja zaszła za daleko i rozpoczęło się istne zamieszanie, mnóstwo ludzi zaczęło to udostępniać, a następnie wielu znanych ludzi jak i polityków zaczęło to komentować, doprowadziło to do tego że powstały akcje w celu pomocy Podkarpaciu i Lubelskiemu, a nawet zaczęto robić do mnie pozwy do prokuratury. Jestem dość przerażony i załamany sytuacją jaka się wydarzyła w ostatnim czasie, tworząc tą petycje nie zdawałem sobie sprawy z konsekwencji która może mieć miejsce, jest mi również przykro że niektóre osoby wzięły tą petycje do takiego stopnia że podpisując się pod tym zaczęli jeszcze atakować innych, i to jeszcze gorzej ode mnie. Jest mi bardzo wstyd za takich ludzi, to właśnie przez to nadal jesteśmy podzieleni politycznie w naszym kraju. Jeszcze raz chciałbym przeprosić was wszystkich za tą petycje (czyli wszystkich ludzi o innych poglądach, narodowościach itp.) jest mi bardzo przykro ilu ludzi wzięło to do siebie, czego mocno żałuje. Obiecuje iż petycja w ciągu następnych paru godzin zostanie przeze mnie usunięta, chciałbym też przeprosić ludzi którzy z tego powodu już próbowali złożyć wnioski do prokuratury, chce żebyście wiedzieli że nie chciałem mieć złych intencji, bardzo przepraszam. Na razie chciałbym żeby to ogłoszenie zobaczyło jak najwięcej ludzi i mediów którzy o tym poinformują Mam nadzieje że przeprosiny zostaną dobrze odebrane i zrozumiane, ponieważ nie zależy mi na tworzeniu konfliktów (w razie czego przepraszam jeżeli popełniłem w tym wszystkim jakieś błędy ortograficzne). Pozdrawiam Mac”.

 

aip

COMMENTS