HomeŚwiat

Perspektywa przystąpienia Turcji do UE

Perspektywa przystąpienia Turcji do UE

Turcja pomoże Unii Europejskiej ograniczyć migrację do Europy w zamian za wsparcie finansowe i wznowienie rozmów o akcesji kraju do wspólnoty.

Tak brzmi wstępna konkluzja szczytu Unia Europejska – Turcja w Brukseli, który zacznie się o 16.00. Ale w Turcji perspektywa wejścia do Unii Europejskiej nie budzi wielkich emocji. Negocjacje w tej sprawie przeciągają się i nie wiadomo, kiedy mogą się zakończyć.
Turcja złożyła wniosek o przyjęcie do UE w 1987 roku. Dwa lata później został on odrzucony. Kiedy w 2002 roku do władzy doszła partia AKP obecnego prezydenta Recepa Erdogana, zapowiedział on, że będzie się ubiegał o członkostwo w Unii. W Europie nie przyjęto tego z entuzjazmem – sprzeciwiali się kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Przeszkodą w wejściu Turcji do UE była i jest kwestia cypryjska. Ankara nie uznaje władz w Nikozji.
Turków do Unii zniechęcił też kryzys gospodarczy. Turkolog Joanna Pietrzak mówi, że nie chcą oni spłacać długów Grecji. Jak podają tureckie media, w grudniu Ankara miałaby rozpocząć negocjacje nad 17. rozdziałem akcesyjnym, dotyczącym ekonomii i polityki monetarnej.

PRIII/Marcin Pośpiech/dw/ab

COMMENTS