Pentagon potwierdza: Irański atak w Iraku spowodował obrażenia u 109 amerykańskich żołnierzy

Pentagon potwierdza: Irański atak w Iraku spowodował obrażenia u 109 amerykańskich żołnierzy

Pentagon przyznał, że styczniowy atak rakietowy Iranu na bazę wojsk USA w Iraku spowodował obrażenia aż u 109 żołnierzy amerykańskich. Początkowo mówiono o tym, że nikt nie ucierpiał, a ostatnio, że obrażenia odniosło około 60 żołnierzy.

 

Pentagon poinformował, że urazy, jakich doznali żołnierze amerykańscy, to tzw. urazowe uszkodzenie mózgu (TBI). Spowodowane było ono narażeniem żołnierzy na odgłosy eksplozji oraz następujące po eksplozjach gwałtowny wzrost, a następnie spadek ciśnienia. Są to dość powszechne urazy osób na wojnie. Według BBC od 2000 roku na takie urazy cierpiało około 400 tys. amerykańskich żołnierzy.

Informacja Pentagonu jest zaskakująca, bowiem poprzednio mówiono o 64 przypadkach TBI wśród żołnierzy z bazy Ain al-Asad w Iraku. 8 stycznia Iran przeprowadził ostrzał rakietowy tej bazy w odwecie za zabicie USA generała Gwardii Rewolucyjnej Qassema Soleimaniego. Został on zabity przez pocisk wystrzelony z drona po wylądowaniu na lotnisku w Bagdadzie 3 stycznia.


W pierwszych wypowiedziach po ataku prezydent Donald Trump mówił nawet, że nie było żadnych rannych wśród żołnierzy USA. Później przyznał, że słyszał o jakichś bólach głowy wśród żołnierzy, ale nie uważał tego za poważne obrażenia w porównaniu do ran, jakie żołnierze często odnoszą na wojnie. W tym przypadku fizycznie rzeczywiście nikt nie odniósł ran. Urazowe uszkodzenie mózgu nie musi być natychmiast zauważone, jednak jego skutki mogą być poważne.

Joni K. Ernst, senatorka stanu Iowa napisała na Twitterze, że w związku ze wzrostem zgłaszanych przypadków TBI, “ważne jest, abyśmy planowali leczyć tych rannych żołnierzy.” – Wezwałem Pentagon do zapewnienia bezpieczeństwa i opieki nad naszymi rozmieszczonymi siłami, które mogą być narażone na obrażenia od wybuchu w Iraku. Potrzebujemy odpowiedzi – napisała Ernst.

Red. Wojciech Rogacin PolskaPress AIPCOMMENTS

WORDPRESS: 0