HomeTechnologie

Pendolino rozwinął prędkość 200 km/h między Warszawą a Gdańskiem. Regularnie pociągi mają jeździć tak w połowie roku

Pendolino rozwinął prędkość 200 km/h między Warszawą a Gdańskiem. Regularnie pociągi mają jeździć tak w połowie roku

Kolejarze z PKP PLK pochwalili się testowym przejazdem pociągu Pendolino, który odbył się w nocy z soboty na niedzielę 12 stycznia na trasie Warszawa Wschodnia–Gdańsk Główny–Warszawa Wschodnia.

– Próba potwierdziła, że jazda z prędkością 200 km/h jest możliwa, bezpieczna i komfortowa. Oznacza to, że podróż nad polskie morze na trasie Warszawa – Gdynia w połowie roku będzie mogła się skrócić. Zwiększy się także przepustowość linii. Specjaliści z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Instytutu Kolejnictwa sprawdzali właściwe działanie urządzeń systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 oraz pracę składu podczas rozwijania wyższych prędkości. W przejeździe uczestniczył Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury – informuje biuro prasowe PKP PLK.

 

Warto jednak podkreślić, że „dwusetką” Pendolino dokładnie pojadą przez ok.1/3 trasy między trasy między Trójmiastem a Warszawą (resztę z prędkością 180-190 km/h). Rozwinięcie tej prędkości było zapowiadane już dawno. Czas podróży między Gdańskiem a stolicą dzięki przyspieszeniu ma się skrócić o kilkanaście minut, do ok. 2,5 godziny. Przejazd pociągiem Pendolino był kolejnym testem sprawdzającym możliwości systemu i możliwości współpracy taboru z systemem przytorowym.

 

W styczniu odbyły się też przejazdy lokomotywy luzem i lokomotywy z wagonami pasażerskimi. Sprawdzane były oddziaływania pomiędzy torem a pojazdem, oddziaływania aerodynamiczne na elementy infrastruktury przytorowej. Badano wydajność systemu zasilania oraz współpracę pantografu z siecią trakcyjną. Testowane było działanie systemów radiołączności pociągowej.

 

– Wyższa prędkość nie jest jedynym efektem budowy systemu ERTMS/ETCS poziomu 2. Istotne jest również podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Urządzenia w torach przesyłają sygnały o zmianach na trasie do wyposażonej w komputer pokładowy lokomotywy. Informacje, wraz z danymi o warunkach przejazdu, dopuszczalnej prędkości i położeniu innych pociągów, trafiają wprost na pulpit maszynisty.

 

Kierujący pociągami mają wszystkie szczegóły niezbędne do bezpiecznego prowadzenia składu. System nie ogranicza się tylko do przekazywania kierującym pociągami bieżących danych. Jego zadaniem jest także „kontrola” pracy maszynisty i w przypadku zignorowania ostrzeżeń, automatyczne dostosowanie prędkości pociągu do panujących warunków – dodaje Mirosław Siemieniec, rzecznik prasowy spółki PKP PLK. Na trasie wybudowano 54 maszty radiowe, które umożliwią wysyłanie do pociągów sygnałów z 8 Lokalnych Centrów Sterowania, za pośrednictwem kolejowej sieci cyfrowej komunikacji radiowej GSM-R.

 

Pracę systemu nadzoruje system dyspozytorski w Warszawie i Gdańsku. Projekt „Modernizacja linii kolejowej E65/C-E65 na odcinku Warszawa – Gdynia – w zakresie warstwy nadrzędnej LCS, ERTMS/ETCS/GSM-R, DSAT oraz zasilania układu trakcyjnego” – Faza II współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach POIiŚ na lata 2007-2013 oraz na lata 2014-2020. Wartość projektu to 928 mln zł.

 

MP aip

COMMENTS