PE zaakceptował umowę brexitową, Wlk. Brytania wyjdzie z Unii w sposób uporządkowany!

PE zaakceptował umowę brexitową, Wlk. Brytania wyjdzie z Unii w sposób uporządkowany!

Parlament Europejski zaakceptował umowę brexitową, Wielka Brytania może wyjść z Unii w sposób uporządkowany. Za porozumieniem głosowało 621 europosłów, 49 przeciwko, 13 wstrzymało się od głosu. Zgoda deputowanych to przedostatni krok na drodze do brexitu. Teraz jeszcze potrzebna będzie zgoda unijnych krajów, co będzie już formalnością. Wielka Brytania opuści Wspólnotę w nocy z 31 stycznia na 1 lutego.

Podczas debaty poprzedzającej głosowanie wielu europosłów mówiło o historycznym błędzie, wielkiej szkodzie i wielkim smutku z powodu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, ale też podkreślano, że trzeba uszanować wolę Brytyjczyków. „Będziemy Was zawsze kochać, nigdy nie będziemy daleko od siebie” – mówiła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen zwracając się do Brytyjczyków.

Umowa brexitowa gwarantuje między innymi prawa Europejczyków, w tym Polaków, na Wyspach. Są też zobowiązania finansowe Londynu do wpłat do unijnego budżetu, oraz gwarancje, że nie będzie kontroli na granicy irlandzkiej. Granica została przeniesiona na morze, a kontrole celne będą odbywały w portach brytyjskich. „Umowa brexitowa to dopiero pierwszy krok, teraz ważne będzie nowe partnerstwo handlowe. Chcemy, żeby Unia Europejska i Wielka Brytania zostały dobrymi przyjaciółmi i dobrymi partnerami” – podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Negocjacje w sprawie nowej umowy handlowej rozpoczną się zaraz po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii. Władze w Londynie chcą, by trwały tylko 11 miesięcy, do końca roku, czyli do końca okresu przejściowego. W tym czasie Wielka Brytania, choć poza Unią, będzie związana wszystkimi europejskimi regulacjami, ale nie będzie miała prawa głosu i wpływu na nowe przepisy i podejmowane decyzje.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/kjCOMMENTS

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Ewiak Ryszard 2 miesiące

    Brexit nie jest dziełem przypadku. Jestem osobą wierzącą i poważnie traktuję proroctwa biblijne, a następne w kolejności zapowiada powrót, występującej w roli “króla północy” – Rosji (Daniela 11:29a). To w tym kontekście oznacza także rozpad UE i NATO. Wiele krajów z dawnego bloku wschodniego powróci do sojuszu militarnego z Rosją. W podobnie spektakularny sposób Bóg zrealizował wcześniejszą zapowiedź, mówiącą o tym, że jakiś czas po triumfalnym zakończeniu drugiej wojny światowej wojska z radzieckich baz militarnych powrócą do swej ziemi (Daniela 11:28b). Nieprzypadkowo rozpadł się Związek Radziecki i Układ Warszawski i w latach 1991-1993 wojska te opuściły całą Europę. Grunt do realizacji tej zapowiedzi przygotowywany był wcześniej przez wiele lat. Podobnie od wielu lat przygotowywany jest grunt pod realizację kolejnej zapowiedzi, która spełni się w wyznaczonym przez Boga czasie. Wtedy bazy te powrócą do wielu krajów, gdzie wcześniej stacjonowały. Nieprzypadkowo wszystkie zapowiedzi tej wizji, (a jest ich wiele) wypełniają się od czasów starożytnej Persji spektakularnie i w porządku chronologicznym (Izajasza 14:27; por. Jeremiasza 1:11,12). O powrocie Rosji mówię od roku 1998, gdy nic z tego nie kiełkowało.