HomeKultura

PE: Światowa premiera filmu “Raport z Auschwitz” o Polakach, którzy alarmowali świat o Holokauście

PE: Światowa premiera filmu “Raport z Auschwitz” o Polakach, którzy alarmowali świat o Holokauście

Raporty i meldunki Polskiego Państwa Podziemnego oraz rządu Rzeczpospolitej na Uchodźstwie na temat Zagłady – o tym opowiada film „Raport z Auschwitz”.

Dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się światowa premiera dokumentu autorstwa Krzysztofa Brożka. To opowieść o Polakach, którzy alarmowali świat o tym, co dzieje się w niemieckich obozach i o milczeniu aliantów. Krzysztof Brożek powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że w filmie są pokazane nieznane dotąd dokumenty z archiwów brytyjskich. Świadczą one o tym, że Polacy regularnie od 1941 roku do końca wojny informowali wszystkich aliantów o obozach zagłady.

Krzysztof Brożek powiedział też, że jest wprawdzie kilka znanych nazwisk kurierów polskich, którzy te informacje na Zachód przekazywali, chodzi przede o Jana Karskiego i Witolda Pileckiego, ale nie ma świadomości, że te informacje płynęły regularnie. „Że te informacje płynęły w raportach tygodniowych i miesięcznych wręcz, a szczególne nasilenie było przez cały rok 1943 i 1944, kiedy ta fala ludobójstwa była największa. Nawet historycy nie wiedzą, jak pełna informacja docierała z apelem, żeby próbować coś z tym zrobić” – dodał Krzysztof Brożek. Producent filmu Adam Kalita powiedział, że chce dotrzeć z tym obrazem do jak największej liczby osób. „Chcemy zainteresować nie tylko historyków, ale także szerszą opinię publiczną o ważnych wydarzeniach, bo często się pomija wkład Polskiego Państwa Podziemnego w informowanie o ludobójstwie niemieckim” – powiedział Adam Kalita.

Inicjatorem zorganizowania światowej premiery filmu „Raport z Auschwitz” w Parlamencie Europejskim był deputowany Ryszard Legutko. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia powiedział, że ten film ma znaczenie edukacyjne, zwłaszcza w Europarlamencie. „Tu są politycy, którzy albo zajmują się wyłącznie sprawami bieżącymi, albo głowy mają napakowane ideologią, więc niewiele wiedzą na temat przeszłości. Stąd pomysł, żeby pokazać coś, co też nie jest powszechnie znane, to znaczy obojętność możnych tego świata na ludobójstwo, jakie było na ziemiach polskich i w Środkowej Europie” – powiedział Ryszard Legutko.

Film „Raport z Auschwitz” w angielskiej wersji, którego pokaz odbył się dziś w Parlamencie Europejskim, za kilka dni zostanie zaprezentowany w Londynie.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/dw

COMMENTS