HomePOLSKA

Patryk Jaki zarzuca PO hipokryzję ws. pedofilii

Patryk Jaki zarzuca PO hipokryzję ws. pedofilii

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zarzuca Platformie Obywatelskiej hipokryzję w związku z jej projektami dotyczącymi pedofilii. Po publikacji filmu dokumentalnego Tomasza Sekielskiego “Tylko nie mów nikomu” o molestowaniu dzieci przez księży, posłowie klubu PO-KO złożyli w Sejmie między innymi projekt zmian w Kodeksie karnym, który zakłada nieprzedawnianie się przestępstw pedofilskich oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi dla tych, którzy dopuszczą się tych przestępstw.

Patryk Jaki mówił na konferencji prasowej, że Platforma odrzuciła w 2014 roku podobne przepisy proponowane przez klub Solidarnej Polski, a za obecnych rządów sprzeciwiała się – ostatecznie przyjętemu – rejestrowi pedofilów.”Platforma Obywatelska za każdym razem, kiedy w Sejmie stawał spór dotyczący tego, czy w sposób stanowczy walczyć z pedofilią, czy wprowadzać jawny rejestr, czy zaostrzać kary za pedofilię, zawsze torpedowali i byli przeciw, bądź wstrzymywali się od głosu. A to nasze środowisko miało odwagę. żeby tym głosom sie przeciwstawiać i dzisiaj bezczelnie są w stanie odwracać kota ogonem” – powiedział Patryk Jaki.
Wiceminister sprawiedliwości zarzucił również sędziom zbyt liberalne orzecznictwo w sprawach o pedofilię. “Posłowie mogą zaproponować zmianę ram prawnych. Natomiast o tym, czy kara jest dotkliwa, czy będzie to bezwzględna kara pozbawienia wolności, zawsze orzeka sąd. I my co do tego mamy wątpliwości, zresztą one nie są ukrywane. Możecie państwo zobaczyć, że jak rok temu minister Zbigniew Ziobro przedstawiał projekty nowelizacji Kodeksu karnego, to mówił właśnie o liberalnej linii orzeczniczej, między innymi jeśli chodzi o przestępstwa związane z pedofilią” – podkreślił Patryk Jaki.
Posłowie PO-KO proponują też zmiany w ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka. Chodzi o to, by przy RPD powstał zespół prokuratorów do spraw ścigania przestępstw pedofilskich.
Wczoraj w Szczecinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie surowszych kar za pedofilię. Mówił też o podwyższeniu – z 15 lat – wieku ofiar, do którego przestępstwa seksualne traktowane są jako pedofilia. Prezes PiS dodał, że kary za pedofilię będą szczególnie surowe dla tych, którym powierzono opiekę nad dziećmi. Jarosław Kaczyński powiedział też, że dzięki zmianom w prawie żaden z pedofilów nie będzie mógł liczyć na karę w zawieszeniu, co wcześniej się zdarzało.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/to/mile/dabr

COMMENTS