HomeŚwiat

Patrioty dla Polski. Rząd USA formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce artyleryjskich wyrzutni rakietowych HIMARS

Patrioty dla Polski. Rząd USA formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce artyleryjskich wyrzutni rakietowych HIMARS

Rząd Stanów Zjednoczonych formalnie zaakceptował propozycję sprzedaży Polsce artyleryjskich wyrzutni rakietowych HIMARS. System ten stanie się głównym elementem realizowanego przez MON programu Wisła. Wartość transakcji Amerykanie oszacowali na 655 milionów dolarów.

Amerykański Departament Stanu przesłał do Kongresu oficjalną notę o zamiarze sprzedaży Polsce produkowanych przez koncern Lockheed Martin systemów HIMARS. Transakcja ma obejmować wyrzutnie M142, pojazdy do ich transportu, pociski rakietowe i systemy naprowadzania. W skład pakietu wchodzą także komputery, pociski testowe, sprzęt telekomunikacyjny, części zamienne, szkolenia oraz wsparcie logistyczne. Choć Amerykanie oszacowali wartość transakcji na 655 milionów dolarów to cena uzbrojenia będzie przedmiotem dalszych negocjacji i może okazać się niższa od wskazanej kwoty.

Uzasadniając decyzję o zgodzie na sprzedaż uzbrojenia, Departament Stanu podkreślił, że transakcja przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, która jest ważnym sojusznikiem w ramach NATO. Według Amerykanów systemy HIMARS przyczynią się do modernizacji polskiej armii i zwiększą zdolności do współpracy z siłami USA.

Zgodnie z amerykańskim prawem Kongres musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem o zamiarze eksportu uzbrojenia znaczącej wartości. W przypadku państw członkowskich NATO okres ten wynosi 15 dni. Jeśli Kongres w tym czasie nie wyrazi sprzeciwu to transakcja może być realizowana. W przypadku Polski sprzeciw jest mało prawdopodobny.

 


Minister obrony Mariusz Błaszczak wierzy w sukces negocjacji w sprawie amerykańskich wyrzutni rakietowych HIMARS. Wcześniej MON poinformował o tym, że transakcję zatwierdził Departament Stanu USA.

Minister Błaszczak mówił, że to kolejny etap modernizacji Wojska Polskiego. Na wyposażenie wojska trafią wyrzutnie rakietowe HIMARS, których zasięg wynosi 300 kilometrów. Jak mówił, to niezbędna broń, która odstrasza przeciwnika. Szef MON mówił, że do wynegocjowania pozostała jedynie cena. Szacunkowa wartość dwudziestu wyrzutni rakietowych wraz z osprzętem to 655 milionów dolarów. Mariusz Błaszczak mówił, że to wartość maksymalna i na pewno się zmieni. Dodał, że w tej sprawie jest optymistą po dotychczasowych rozmowach z Amerykanami. “Jestem spokojny co do tego, że negocjacje zakończą się w krótkim czasie sukcesem” – dodał minister.

Transakcja ma obejmować wyrzutnie M142, pojazdy do ich transportu, pociski rakietowe i systemy naprowadzania. W skład pakietu wchodzą także komputery, pociski testowe, sprzęt telekomunikacyjny, części zamienne, szkolenia oraz wsparcie logistyczne.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/A. Drążkiewicz/to/kj

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/kj

COMMENTS