12.3 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

„Patointeligencja” dzieli i fascynuje Polaków. Kim jest raper Mata, Michał Matczak? To syn prof. Marcina Matczaka

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Utwór Maty, syna znanego prawnika, bije rekordy popularności w internecie oraz rozpoczyna dyskusje o kondycji młodego pokolenia. Do sporu dołączają się politycy i publicyści, doszukując się w „Patointeligencji” politycznych kontekstów. Kim jest Michał Matczak?

 

11 grudnia w sieci pojawił się najnowszy utwór rapera Maty pt. „Patointeligencja”, który zapowiada jego debiutancki album „100 dni do matury”. W zaledwie tydzień od publikacji piosenka osiągnęła ogromną popularność, dobijając do 6 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Klip natychmiast wywołał skrajne reakcję, dzieląc odbiorców na tych, którzy młodego rapera uznali za zblazowanego nastolatka oraz tych, którzy widzą w nim wyjątkowy głos młodego pokolenia, precyzyjnie opisujący problemy nowobogackiej młodzieży.

 

W teledysku do „Patointeligencji” widać jak Mata, wraz z grupą otaczających go kolegów, rapuje swój utwór na dziedzińcu II LO im. Stefana Batorego w Warszawie. Wszyscy ubrani są w szkolne swetry z logiem „Batoraka” i wspólnie wykrzykują refren „My To! Patointeligencja!”. Sam utwór ma w zamyśle pokazać, jak bardzo stereotypowy obraz bogatej, elitarnej młodzieży odbiega od rzeczywistości. Ich codzienność, wbrew powszechnemu wyobrażeniu, wypełniona jest alkoholem i narkotykami.

Korzystanie z używek jest dodatkiem do ekskluzywnego stylu życia, zapewnianego przez bogatych rodziców.

mój ziomo na uro dostał te kluczyki od Merca – na czarno ukry sprzątały mu penthouse – mój ziomo chciał wypłatę starego przećpać – nie pykło, bo była tak wielka

„Patointeligencja” nie jest wyłącznie zapisem imprezowego stylu życia, traktowana jest również jako zarzut skierowany do pokolenia rodziców Maty, urodzonego na przełomie lat 60. i 70., które już w III RP dorobiło się sporego majątku. Mata stwierdza pod koniec utworu, że zaczął rapować, ponieważ miał dosyć „tego piękna i ciepła”, a jego marzeniem było to, aby urodzić się w całkowicie innych warunkach, np. w biednych blokowiskach, na których narodził się polski rap w latach 90.

 

Mata, a właściwie Michał Matczak, to zaledwie 19-letni syn znanego polskiego prawnika prof. Marcina Matczaka, będącego jednym z najgłośniejszych krytyków zmian przeprowadzanych w sądownictwie przez Prawo i Sprawiedliwość. Prof. Matczak naukowo zajmuje się teorią i filozofią prawa, a w swojej praktyce radcowskiej koncentruje się na prawie farmaceutycznym i żywnościowym. W ostatnich latach regularnie pojawia się w mediach, gdzie krytykuje ustawy sądowe, sygnowane przez PIS, zarzucając partii rządzącej próbę upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Na popularność klipu swojego syna zareagował, publikując na Twitterze wspólne zdjęcie, wyrażając tym samym wsparcie dla niego.

 

Raper Mata jest świeżo upieczonym absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego, które w najnowszym rankingu najlepszych szkół przygotowanym przez portal „Perspektywy” zajmuje trzecie miejsce w Warszawie. Zdał maturę międzynarodową IB, a tematem jego pracy była „Ewolucja języka w polskim hip-hopie w latach 2001-2014 na przykładzie twórczości Jacka Granieckiego ps. „Tede”. Jak sam przyznaje w wywiadzie z newonce.net, teksty na swoją płytę pisał jeszcze w pierwszej klasie liceum, pod dużym wpływem twórczości Taco Hemingwaya.

 

Tekst „Patointeligencji” natychmiast wywołał burzę reakcji. Do komentowania najnowszego dzieła młodego rapera przyłączyli się również politycy. Dominik Tarczyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, skomentował utwór na Twitterze. Wtórowała mu również świeżo wybrana sędzia Trybunału Konstytucyjnego oraz była posłanka PIS, Krystyna Pawłowicz.

 

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520