12.9 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Pasażerowie na lotnisku w Pyrzowicach będą kontrolowani przez… Pocztę Polską

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Od 16 marca 2017 to pracownicy Poczty Polskiej będą kontrolować pasażerów na lotnisku w Pyrzowicach. Poczta Polska wygrała przetarg. W Pyrzowicach zarobi 30 mln złotych w cztery lata.

Sądzicie, że Poczta Polska to tylko listonosze z paczkami i listami? Nie. Zatrudnia też 2500 pracowników ochrony. I to pracownicy Poczty Polskiej będą na lotnisku w Pyrzowicach przeprowadzać kontrolę bezpieczeństwa pasażerów i bagaży podręcznych przed lotem samolotem. Krótko mówiąc, chodzi o kontrolę na tzw. bramkach. Dodatkowo będą też sprawdzać bagaże rejestrowane w sortowni na lotnisku. Nowi kontrolerzy zaczną pracę 16 marca 2017 o północy.
Pasażerowie mają tych zmian nie odczuć. Ale jeśli w czwartek zobaczycie na bramkach ochronę w koszulkach z logo Poczty Polskiej, nie bądźcie zdziwieni. Bo Poczta Polska wygrała przetarg dotyczący kontroli bezpieczeństwa. Umowa obowiązuje do 15 marca 2021 roku. Wartość kontraktu to ponad 30 milionów złotych.
Do tej pory, od 2013 roku, pasażerów na bramkach, a ich bagaże w sortowni sprawdzali pracownicy firmy Gwarant. A wcześniej – Straży Granicznej. Lotnisko Pyrzowice nie jest jedynym w Polsce, gdzie pasażerów kontrolują pracownicy poczty. Tak jest też w Modlinie. Oto fragment komunikatu Poczty Polskiej w tej sprawie” „W ramach kontraktu Poczta zapewni na lotnisku w Pyrzowicach 100 Operatorów Kontroli Bezpieczeństwa, którzy będą obsługiwać obiekt przez 48 miesięcy.
– Klienci kojarzą Pocztę Polskę przede wszystkim z listami i paczkami. Tymczasem jesteśmy też liderem w sektorze ochrony. Nasi pracownicy obsługują logistykę gotówki na terenie całej Polski. Naszym atutem jest doświadczenie, zaufanie i pełen profesjonalizm – mówi Grzegorz Kurdziel, członek zarządu Poczty Polskiej. Port lotniczy Katowice-Pyrzowice obsługuje każdego roku ponad 3 miliony pasażerów. Żeby zapewnić im bezpieczeństwo nie można dopuścić do transportu lotniczego osób, przedmiotów, urządzeń i materiałów zagrażających mieniu i życiu lub umożliwiających popełnienie aktu terroru.
Za realizację tego procesu będą odpowiadać właśnie pracownicy Poczty Polskiej, którzy skontrolują pasażerów, bagaże oraz ładunki cargo. Spotkamy ich m.in. przy dobrze znanych wszystkim podróżującym samolotami bramkach magnetycznych. O wyborze Poczty zadecydowały z jednej strony kwalifikacje pracowników, z drugiej standardy zatrudnienia – operator zatrudnia pracowników na umowę o pracę. Osoby dedykowane do obsługi lotniska posiadają dodatkowo uprawnienia Operatora Kontroli Bezpieczeństwa. Uprawnienia takie nadawane są decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego po zdanym egzaminie, poprzedzonym dwutygodniowym szkoleniem.
W trakcie szkolenia kursanci uczą się prawidłowej analizy i interpretacji obrazów generowanych przez rentgenowskie urządzenia prześwietlające (RTG). Dodatkowo każdy z nich przechodzi szkolenie z rozpoznawania materiałów i przedmiotów niebezpiecznych, których transport jest zabroniony. W Spółce za tego typu usługi odpowiada Pion Poczta Polska Ochrona. Jednostka zatrudnia ponad 2500 kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.
Poza ochroną fizyczną zajmuje się też konwojowaniem wartości – dysponuje ponad 500 pojazdami specjalistycznymi. Poczta prowadzi również własny ośrodek szkoleniowy z zakresu Ochrony Lotnictwa Cywilnego. Pion Poczta Polska Ochrona od marca obsługuje również PKO Bank Polski, organizując przewóz gotówki do bankomatów, wpłatomatów oraz oddziałów banku”.
Pracownicy ochrony Poczty Polskiej nie są, rzecz jasna, jedyną służbą ochrony na lotnisku w Pyrzowicach. Za bezpieczeństwo odpowiada tam także Straż Graniczna, której pracownicy m.in. kontrolują dokumenty. SG ma też na lotnisku patrol saperów, minerów i psy, przeszkolone do wykrywania materiałów wybuchowych.

aip, Fot. Janusz Kmiecik

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520