HomeKultura

W Paryżu otwarto wystawę dzieł Pabla Picassa

W Paryżu otwarto wystawę dzieł Pabla Picassa

W Paryżu otwarto wystawę dzieł Pabla Picassa. Prezentowane w poświęconym mu muzeum obrazy pochodzą z 1932 roku. Wystawa będzie czynna do 11 lutego przyszłego roku. 

Paryskie Muzeum Picassa we współpracy z galerią Tate Modern w Londynie postanowiło pokazać bogactwo jego prac, obrazując to dziełami, które powstały tylko w jednym roku. Stąd nazwa wystawy: „Picasso 1932”. Zwiedzając ekspozycję można się przekonać o skali jego twórczości, o tym, jak intensywnie pracował i z jaką pasją. To był także rok wielkiej miłości do jednej z kobiet, które przewinęły się przez jego życie – Marie-Therese, choreografki, modelki i malarki, która towarzyszyła mu przez osiem lat – od 1927 do 1935 roku. I pod tym kątem kompletowano dzieła na paryską wystawę, w tym „Sen”. To portret Marie-Therese, śpiącej w czerwonym fotelu. Poza intensywnie czerwonymi ustami cała postać jest namalowana w delikatnych, pastelowych barwach.
1932 rok to ważna data w biografii Picassa – wtedy w galeriach Georges Petit w Paryżu i Kunsthaus w Zurychu odbyły się pierwsze retrospektywne wystawy poświęcone działalności artysty.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/wkrz

COMMENTS