HomePOLSKA

Partia zdecydowała: Kidawa-Błońska kandydatką PO na prezydenta

Partia zdecydowała: Kidawa-Błońska kandydatką PO na prezydenta

Małgorzata Kidawa-Błońska kandydatką Platformy Obywatelskiej na prezydenta. Wicemarszałek Sejmu została wybrana podczas konwencji partii w Warszawie. Pokonała jedynego kontrkandydata – prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka. Zdobyła poparcie 345 z blisko 500 delegatów PO.

Po ogłoszeniu wyników Małgorzata Kidawa-Błońska zapowiedziała, że “pracę zaczyna już jutro”. Jak dodała: “Zaczynamy wielką grę, wiem, że ją wygramy. Wygrałam z Kaczyńskim w Warszawie, wygram z Dudą”.

Wcześniej, przemawiając do delegatów PO, wicemarszałek Sejmu mówiła, że “dziś w Polsce nie ma prezydenta”, ponieważ jej zdaniem Andrzej Duda nie angażuje się w kluczowe dla Polski sprawy. Według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, prezydent Polski powinien brać aktywny udział w rozwiązywaniu politycznych sporów, w rozwoju kultury, w obronie sądów i samorządów oraz w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego.

Małgorzacie Kidawie-Błońskiej zwycięstwa w prawyborach gratulował Jacek Jaśkowiak. “Od dzisiaj wspieramy wszyscy, cała Platforma, ale mam nadzieję, że wkrótce również cała opozycja” – powiedział samorządowiec. Jego zdaniem, będą to “najważniejsze wybory od trzydziestu lat”.

Podczas konwencji w Warszawie głos zabrał również szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. W swoim wystąpieniu mówił o “Polsce przyszłości”, która ma nastąpić “po Prawie i Sprawiedliwości”. Polityk zapowiedział między innymi “przywrócenie ładu w sądownictwie i służbie zdrowia” oraz walkę ze smogiem i zmianami klimatu. W swojej wypowiedzi Grzegorz Schetyna zwrócił się też do przedsiębiorców. “To siła wolnego rynku (…) Lewica i PiS chcą podnosić w nieskończoność podnosić podatki. Nasza odpowiedź na to jest prosta: jeśli chcemy dzielić się pieniędzmi z biedniejszymi, to ktoś musi je wpłacać” – mówił lider PO.

Podczas konwencji w Warszawie Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej podjęła również decyzję w sprawie harmonogramu wyboru przewodniczącego partii. Pierwsza tura głosowania odbędzie się 25 stycznia. Grzegorz Schetyna nie ogłosił jeszcze, czy będzie ubiegał się o reelekcję.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/CD/sjo

COMMENTS