Parlamentarna porażka brytyjskiego rządu w sprawie Brexitu

Parlamentarna porażka brytyjskiego rządu w sprawie Brexitu

Brytyjski rząd poniósł wczoraj pierwszą parlamentarną porażkę w sprawie Brexitu. Ponadpartyjna koalicja w Izbie Lordów przeforsowała – wbrew zaleceniom premier Theresy May- jednostronne gwarancje dla unijnych imigrantów, którzyprzebywają obecnie na Wyspach.

Efektem będzie dodatkowy etap procedury, bo projekt wróci znów do Izby Gmin. Eksperci są jednak zgodni, że rząd zdoła odrzucić poprawkę, zawężającą jego mandat negocjacyjny.
Za poprawką zagłosowało 358 lordów. 256 było przeciw. Zwolennicy gwarancji argumentowali między innymi, że niemoralne jest, by traktować Francuzów, Rumunów czy Polaków jako kartę przetargową w negocjacjach. Przeciwnicy odpowiadali, że jednostronne gwarancje osłabiają pozycję negocjacyjną rządu w sprawie Brytyjczków, którzy dziś mieszkają na terenie Unii Europejskiej.
W przyszłym tygodniu w Izbie Lordów odbędzie się jeszcze jedno posiedzienie, na którym lordowie będą głosować nad kolejną poprawką, mającą zwiększyć rolę kontrolną parlamentu w procesie negocjacji. Do Izby Gmin projekt powraca w połowie miesiąca. Rząd ma tu większość, a na początku procedury posłowie odrzucili już bardzo podobną poprawkę. Jeśli nie zmienią zdania, projekt wróci do Izby Lordów. To rozpocznie fazę, nazywaną przez brytyjskich dziennikarzy i politologów “ping pongiem”. Projekt trafiać może z jednej izby do drugiej, aż do osiągnięcia konsensusu lub kompromisu. Teoretycznie nie ma tu limitów czasowych. Eksperci sa jednak zgodni, że wczorajszy gest lordów będzie mial charakter symboliczny: po powrocie projektu do Izby Lordów, ci się wycofają i nie będą nalegać na modyfikacje, co pozwoli na ostateczne zatwierdzenie projektu.
Premier Theresa May oficjalnie powtarza, że chce, by stało się to do końca tego miesiąca. Czwartkowy “Daily Telegraph” pisze, że preferowany przez Downing Street termin to połowa marca.

Adam Dąbrowski, Londyn, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0