Parlament Europejski wzywa szefa Facebooka do złożenia wyjaśnień

Parlament Europejski wzywa szefa Facebooka do złożenia wyjaśnień

Europosłowie wezwali do złożenia wyjaśnień twórcę Facebooka, Marka Zuckerberga. Ma to związek z wyciekiem danych 87 milionów użytkowników i wykorzystaniem tych informacji przez Cambridge Analytica do manipulacji wyborczych.

Europosłowie chcą zapytać Marka Zuckerberga jak zamierza przestrzegać rozporządzenie o ochronie danych, które będzie obowiązywało w całej Unii Europejskiej po 25 maja. Podczas debaty w Strasburgu podkreślano, że Europejczycy powinni odzyskać kontrolę nad swoimi danymi cyfrowymi. Niektórzy apelowali o nałożenie ogromnych kar na Facebooka. Inni zwracali uwagę, że to użytkownicy często sami przez brak ostrożności przekazują hakerom swoje dane.
W tym miesiącu Mark Zuckerberg zeznawał w Stanach Zjednoczonych przed Kongresem. Zapewniał m.in, że nowe unijne przepisy będą miały zastosowanie dla użytkowników Facebooka na całym świecie. Nie wiadomo jeszcze, czy zamierza również zeznawać w Strasburgu.
Z informacji medialnych wynika, że Cambridge Analytica miała znaczący wpływ m.in. na głosowanie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Surówka/Strasburg/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0