Parlament Europejski: Takiego bałaganu jeszcze nie było

Parlament Europejski: Takiego bałaganu jeszcze nie było

Chaos w Parlamencie Europejskim po odrzuceniu propozycji przepisów dotyczących zaostrzeniu reguł w transporcie międzynarodowym. Niekorzystne regulacje dla firm przewozowych z Europy Środkowo-Wschodniej, głównie z Polski, zostały odrzucone przez deputowanych z komisji transportu europarlamentu. Na przepisach zależało Europie Zachodniej, która była obwiniana o próbę wyeliminowania z rynku tańszej konkurencji z naszego regonu. Polska ma największą flotę transportową w całej Unii, dlatego ta sprawa była dla niej bardzo ważna.
W Parlamencie Europejskim słychać głosy, że takiej sytuacji i takiego bałaganu jeszcze nie było. Propozycje przepisów dotyczące uregulowania sytuacji w transporcie międzynarodowym były przed rokiem przyjęte przez komisję transportu Parlamentu Europejskiego w formie dla Polski i Europy Środkowo-Wschodniej bardzo korzystnej, ale na sesji plenarnej w połowie ubiegłego roku zostały odrzucone. Propozycje wróciły do prac do komisji transportu, tam zostały zaostrzone i dziś właśnie odrzucone. Później koordynatorzy grup zasiadających w europarlamencie próbowali ustalić harmonogram dalszych prac, ale nie potrafili. “To potwierdza, jak głęboki jest podział w Parlamencie Europejskim” – skomentował przebywający w Brukseli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Podziały ogromne, emocje zbyt duże – mówią urzędnicy w Parlamencie Europejskim. Z całego 3-częściowego pakiety dotyczącego transportu międzynarodowego zostały odrzucone dwa projekty. Co zrobić z tym jednym? Rozpocząć prace od nowa nad całym pakietem? A może przekazać tę sprawę następnemu Parlamentowi Europejskiemu, który zostanie wyłoniony po majowych wyborach? Na te pytania nie ma odpowiedzi. 21 stycznia koordynatorzy podejmą kolejną próbę ustalenia, co dalej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0