HomeŚwiat

Parlament Europejski: Nie ma zgody na odrzucenie pakietu drogowego. Polscy transportowcy coraz bardziej zagrożeni

Parlament Europejski: Nie ma zgody na odrzucenie pakietu drogowego. Polscy transportowcy coraz bardziej zagrożeni

Parlament Europejski nie zgodził się na odrzucenie pakietu drogowego, czego domagali się między innymi polscy europosłowie. Jeszcze dziś wieczorem deputowani będą głosować nad poprawkami do przepisów zaostrzających zasady w transporcie międzynarodowym dotyczące płacy i pracy kierowców. Wyniki poznamy jutro.

Zdecydowana większość europosłów, bo około pięciuset, uznała, że należy dokończyć trwające niemal 3 lata prace nad pakietem drogowym. Koalicja europosłów z krajów, które się sprzeciwiały nie wystarczyła, by zablokować przepisy. Polska i Węgry, Litwa, Łotwa, Rumunia i Bułgaria, Malta i Cypr od dłuższego czasu alarmowały, że przepisy w obecnym kształcie doprowadzą do wzrostu kosztów i biurokratycznych wymogów i że wielu firmom, przede wszystkim małym i średnim, może grozić bankructwo.

Przeciwnicy pakietu mówili ponadto, że w dobie pandemii koronawirusa, której negatywne skutki dotkliwie odczuł transport międzynarodowy, należałoby zrezygnować z przepisów. Ostrze krytyki zostało też skierowane w stronę zapisów dotyczących obowiązkowego, raz na 8 tygodni, powrotu ciężarówek do krajów, w których zarejestrowane są firmy. Argumentowano, że takie puste przebiegi doprowadzą do wzrostu emisji CO2 co jest sprzeczne z unijną polityką klimatyczną. Te kontrowersyjne zapisy próbowali jeszcze poprawkami wykreślić polscy europosłowie.
Jutro będzie wiadomo jaka jest decyzja większości deputowanych.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/w kry

COMMENTS