2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Parlament Europejski krytykuje sytuację na Węgrzech i ponownie grozi uruchomieniem procedury związanej z artykułem 7

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Parlament Europejski krytykuje sytuację na Węgrzech i ponownie grozi uruchomieniem procedury związanej z artykułem 7. unijnego traktatu. Projekt rezolucji zakłada wysłanie wniosku w tej sprawie do państw członkowskich. Dokument został zaprezentowany na posiedzeniu komisji do spraw swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego. Europosłowie na sesji plenarnej mają głosować nad nim po przerwie wakacyjnej.

Węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjártó powiedział, że komisja do spraw swobód obywatelskich Parlamentu Europejskiego prowadzi antydemokratyczne postępowanie, ponieważ nie uwzględnia woli Węgrów. Dodał, że zaledwie cztery dni po wyborach parlamentarnych na Węgrzech Bruksela po raz kolejny rozpoczęła atak przeciw temu krajowi.
To nie pierwsza rezolucja krytykująca sytuację na Węgrzech i nie pierwsza groźba uruchomienia artykułu 7. unijnego traktatu. Autorka projektu rezolucji Judith Sargentini mówiła, że Unia powinna podjąć zdecydowane działania. „Musimy uruchomić artykuł 7. Skończył się czas wydawania ostrzeżeń. Unia Europejska musi stanąć w obronie rządów prawa” – dodał. By Parlament Europejski zwrócił się o uruchomienie artykułu 7 potrzeba zgody dwóch trzecich europosłów. Pytanie, czy uda się taką większość zebrać, bo węgierski Fidesz należy grupy chadeków, największej grupy w Parlamencie Europejskim i do tej pory zawsze mógł liczyć na wsparcie swojej frakcji. Przeciwko takiemu wnioskowi będzie też zapewne część konserwatystów i eurosceptyków.

Jeśli chodzi o artykuł 7. unijnego traktatu to jest on rozpisany na kilka etapów. Pierwszy to uznanie przez europejskie rządy, że w jakimś kraju jest poważne i systemowe zagrożenie dla praworządności. Jeśli taki wniosek wpłynąłby teraz do unijnej Rady, potrzebna była zgoda 22 państw. Kolejny etap to nałożenie sankcji włącznie z odebraniem głosu na unijnych posiedzeniach ministerialnych, ale do tego jednomyślności wszystkich krajów.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/Daniel Borzon/Budapeszt/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520