HomePILNE

Paraliż NIK-u? Apel Klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej

Paraliż NIK-u? Apel Klubu Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej

Klub Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej apeluje o jak najszybsze uzupełnienie składu kolegium Najwyższej Izby Kontroli. W tej sprawie PO-KO złożyło dziś wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Po tym jak na bezpłatny urlop przeszedł prezes NIK Marian Banaś, a zdymisjonowanych zostało trzech wiceprezesów, Izbą jednoosobowo kieruje wiceprezes Małgorzata Motylow. Zdaniem Roberta Kropiwnickiego z PO-KO sytuacja ta paraliżuje działania Najwyższej Izby, dlatego, że jest ona organem kolegialnym. W ocenie Kropiwnickiego brak trzech wiceprezesów oznacza, że NIK nie może podjąć decyzji dotyczących wyników kontroli, gdyż zgodnie z prawem zapadają one kolegialnie.

Politycy PO-KO dodają, że paraliż NIK może być spowodowany także faktem, że Motylow nie posiada dostępu do informacji o statusie “ściśle tajne”. W ich ocenie oznacza, że nie będzie mogła podpisywać raportów pokontrolnych i tym samym zakończyć kontroli. Dlatego PO-KO apeluje do marszałek Sejmu o uzupełnienie składu kolegium NIK.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M.Fabisiak/Rita/to/

COMMENTS