"> Papież wydalił ze stanu duchownego dwóch chilijskich biskupów za nadużycia seksualne wobec nieletnich – wiadomosci.com

Papież wydalił ze stanu duchownego dwóch chilijskich biskupów za nadużycia seksualne wobec nieletnich

Papież wydalił ze stanu duchownego dwóch chilijskich biskupów za nadużycia seksualne wobec nieletnich

Papież wydalił ze stanu duchownego dwóch biskupów chilijskich: Francesco José Cox Huneeusa, emerytowanego arcybiskupa La Sereny, oraz Marco Antonio Órdenesa Fernándeza, emerytowanego biskupa Iquique. Obaj byli oskarżeni o nadużycia seksualne wobec nieletnich.
O decyzji papieża podjętej we czwartek poinformowało Biuro Prasowe Watykanu w komunikacie po hiszpańsku. Jak napisano, obaj duchowni dopuścili się „oczywistych aktów wykorzystywania seksualnego nieletnich”. Decyzja papieża jest nieodwołalna. Skalę nadużyć seksualnych księży i ich tuszowania w Chile ujawnił sporządzony w kwietniu raport papieskich wysłanników. W konsekwencji 34 chilijskich biskupów przybyło w maju do Watykanu na trzydniowe rozmowy z papieżem. Wszyscy, w uznaniu swoich zaniedbań, złożyli na ręce Franciszka rezygnację oddając się do jego dyspozycji.
Dziś papież przyjął prezydenta Chile Sebastiana Pinerę. Wykorzystywanie seksualne nieletnich były jednym z tematów rozmów.

Informacyjna Agencja Prasowa/IAR/Piotr Kowalczuk/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0