5.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Papież w Brzegach: Pamięć Boga nie jest „twardym dyskiem”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Franciszek zachęcał młodych, by nie dali sobie znieczulić duszy, ale dążyli do pięknej miłości. W homilii podczas Mszy Posłania w Brzegach papież podkreślił, że ta piękna miłość wymaga również „wyrzeczenia i mocnego „nie” dopingowi sukcesu za wszelką cenę i narkotykowi myślenia tylko o sobie i swojej wygodzie”.

W liturgii, wieńczącej Światowe Dni Młodzieży uczestniczyły ponad dwa miliony wiernych. Ojciec Święty mówił do nich, by patrzyli na drugiego człowieka oczami Chrystusa, który „wykracza poza wady i widzi osobę; nie zatrzymuje się na złu z przeszłości, ale przewiduje dobro w przyszłości; nie godzi się na zamknięcia, ale poszukuje drogi jedności i komunii; nie zatrzymuje się na pozorach, ale patrzy na serce”. Papież podkreślił, że dzięki takiej postawie możemy widzieć i przekazywać dobro, mając wpływ na rozwój innej ludzkości, nie czekając na oklaski, ale poszukując dobra dla niego samego. „Nie zatrzymujcie się na powierzchni rzeczy i nie ufajcie światowym liturgiom pozorów, „makijaży” duszy, aby wydawać się lepszymi” – apelował.
Papież zwrócił się też do wiernych, by nie przejmowali się, gdy inni próbują ich zniechęcić do drogi chrześcijańskiego życia. Podkreślił, że młodzi ” z uśmiechem i otwartymi ramionami głoszą nadzieję i są błogosławieństwem dla jednej rodziny ludzkiej”.
Franciszek zachęcał też do podejmowania ryzyka i postawy zaangażowania, „aby życie nie było zamknięte w szufladzie”. By przełamywać wstyd i oddawać Bogu wszystko, a zwłaszcza słabości, trudy i grzechy w spowiedzi. Zachęcał młodych, by poszli za Jezusem z „entuzjazmem serca”.
Franciszek przywołał ewangeliczną historię Zacheusza, zwierzchnika celników, czyli współpracownika rzymskich okupantów Izraela, który bardzo pragnął spotkać się z Jezusem. Papież zwrócił uwagę, że także i dzisiaj może nam grozić, że będziemy stali z daleka od Jezusa, bo przeszkodą w zbliżeniu się do Niego będzie nasze fałszywe przeświadczenie, że nie dorastamy, nasza niska opinia o sobie. Zaznaczył, że jest to kwestia nie tylko samooceny, lecz także wiary, zgodnie z którą zostaliśmy stworzeni na obraz Boga.” Jezus nasze człowieczeństwo uczynił swoim a Jego serce nigdy nie oddzieli się od nas” – przypomniał papież.
Zwrócił uwagę, że brak akceptacji samych siebie, życie w niezadowoleniu i myślenie w sposób negatywny oznacza brak uznania naszej najprawdziwszej tożsamości. „To jakby odwrócić się w inną stronę, kiedy Bóg chce, by na mnie spoczęło Jego spojrzenie”.Przypomniał, że Bóg bezwarunkowo kocha nas takich, jakimi jesteśmy i nie zmieni tego żadna nasza wada, grzech ani błąd. ” Dla Niego nie jest ważne, czy podążasz za modą – liczysz się ty. W Jego oczach jesteś wartościowy, a twoja wartość jest bezcenna.” – podkreślił papież.
Prosił młodych, by uczynili Ewangelię swoim nawigatorem na drogach życia. Franciszek zauważył, że można powiedzieć, iż Światowy Dzień Młodzieży rozpoczyna się dziś i trwać będzie jutro, w domu każdego z pielgrzyma. Zwrócił uwagę, że Pan chce być obecny w życiu każdego z nas: w nauce, studiach i pierwszych latach pracy, przyjaźniach i uczuciach, planach i marzeniach. „Jezus wzywa ciebie po imieniu. Twoje imię jest Mu drogie” – mówił papież do zebranych. Prosił wiernych, by pielęgnowali w sobie pamięć na wzór pamięci Boga.” Jego pamięć nie jest „twardym dyskiem”, który rejestruje i zapisuje wszystkie nasze dane, ale czułym współczującym sercem, które cieszy się trwale usuwając wszelkie nasze ślady zła” – mówił papież. Zachęcał młodych, by naśladowali pamięć Boga i strzegli dobra, które otrzymali w tych dniach. „W milczeniu wspominajmy to spotkanie, podtrzymujmy pamięć obecności Boga i Jego Słowa, rozbudzajmy w sobie głos Jezusa, który wzywa nas po imieniu.” – prosił papież, kończąc homilię.
Pod koniec Mszy świętej przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko podziękował papieżowi, że wybrał Kraków jako miejsce Światowych Dni Młodzieży. „To miasto dwóch wielkich apostołów Bożego miłosierdzia – siostry Faustyny Kowalskiej i papieża Jana Pawła II” – przypomniał kardynał. Podkreślił, że chrześcijaństwo i miłosierdzie to jedno. Kardynał Stanisław Ryłko apelował do wiernych, by nie bali się kochać, wychodzić do ubogich i potrzebujących, iść za Jezusem.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich przywołał słowa Jana Pawła II o tym, że trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. „Te słowa znajdują swoje spełnienie tu, na Polach Miłosierdzia” – dodał kardynał.
Na zakończenie Mszy Posłania papież przekazał iskrę miłosierdzia młodym z sześciu kontynentów. Ogień umieszczono w lampionach, które symbolizują iskrę Bożego Miłosierdzia. Został on zapalony 26 lipca podczas rozpoczęcia Dni Młodzieży w Krakowie, w kaganku pod dużym Krzyżem Ognia Bożego Miłosierdzia.
Papież podziękował wszystkim organizatorom i uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. Szczególne słowa wdzięczności Ojciec Święty skierował do kardynałów Stanisława Dziwisza i Stanisława Ryłki. Dziękował też młodym – uczestnikom Światowych Dni Młodzieży. „Napełniliście Kraków entuzjazmem waszej wiary, który udziela się innym. Święty Jan Paweł II radował się z nieba, i pomoże wam zanieść wszędzie radość Ewangelii” – mówił papież Franciszek, zwracając się do pielgrzymów. Jak podkreślił Ojciec Święty, wydarzenia w Krakowie z ostatnich dni były „duchowym dotlenieniem” dla ich uczestników, aby „mogli żyć i postępować w miłosierdziu, kiedy powrócą do swoich krajów i do swoich wspólnot”.
Papież ogłosił również, że następne Światowe Dni Młodzieży – po dwóch na poziomie diecezjalnym – odbędą się w 2019 roku w Panamie. „Za wstawiennictwem Maryi, przyzywajmy Ducha Świętego, aby oświecał i wspierał pielgrzymowanie młodych w Kościele i świecie, abyście byli uczniami i świadkami miłosierdzia Bożego” – zakończył Ojciec Święty.
Wiadomość wywołała euforię w grupie około trzydziestu pielgrzymów z z tego kraju, uczestniczących w tegorocznych ŚDM w Krakowie.
Po tym, jak informacja została ogłoszona, prezydent Panamy Juan Carlos Varela Rodriguez z małżonką, podeszli do młodzieży ze swego kraju, uściskali się, wspólnie się cieszyli. Podszedł do nich także prezydent Andrzej Duda z żoną Agatą Kornhauser – Dudą. Z parami prezydenckimi obu krajów krótko rozmawiał też papież Franciszek.
Potem wierni wraz z biskupami i kapłanami wspólnie modlili się, śpiewali i tańczyli. Pielgrzymi powiewali flagami swoich krajów. Żegnali papieża, który w otwartym papamobile odjechał z Campus Misericordiae, błogosławiąc wiernych.

(IAR)/dw/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520