HomeŚwiat

Papież Franciszek zapowiedział szczyt poświęcony pedofilii

Papież Franciszek zapowiedział szczyt poświęcony pedofilii

Papież Franciszek zwołał szczyt na temat pedofilii z udziałem przewodniczących episkopatów z całego świata. To bezprecedensowe spotkanie odbędzie się w lutym przyszłego roku.

 

Jak poinformował Watykan w środę, papież ustalił termin spotkania z Radą Kardynałów. Spotkanie poświęcone pedofilii – tematowi, który od miesięcy budzi w Kościele olbrzymie kontrowersje – odbędzie się w dniach 21-24 lutego. Mają zjawić się na nim przewodniczący episkopatów na całym globie.

 

W sierpniu sąd w Pensylwanii opisał w raporcie nadużycie seksualne, których przez 70 lat dopuszczali się księża w tym amerykańskim stanie. Ofiarami 300 duchownych było ponad 1000 nieletnich, a większość przypadków molestowania seksualnego była zatajana przez Kościół. Wcześniej oskarżono również o molestowanie seksualnego byłego kardynała Waszyngtonu Theodora Edgara McCarricka, który na ręce papieża Franciszka zrzekł się godności kardynalskiej.

 

Tematowi pedofilii papież Franciszek poświęcił również swoją sierpniową pielgrzymkę do Irlandii – kraju, w którym w ostatnich lat również wstrząsnęła pedofilia w Kościele. – Nieskuteczność władz kościelnych, w tym biskupów, przełożonych zakonnych, kapłanów i innych w odpowiednim zareagowaniu na te odrażające przestępstwa słusznie wzbudziła oburzenie i jest nadal przyczyną cierpienia oraz wstydu dla wspólnoty katolickiej. Podzielam te uczucia – mówił Franciszek w Zamku Dublińskim. Papież przeprosił wszystkie ofiary i zapowiedział, że będzie walczył z pedofilią, którą nazwał “plagą” i “potwornością”.

 

Aleksandra Gersz AIPCOMMENTS