Papież Franciszek rozpocznie pielgrzymkę do krajów bałtyckich

Papież Franciszek rozpocznie pielgrzymkę do krajów bałtyckich

Papież Franciszek przyleci w sobotę (22.09) przed południem (10.30 czasu w Polsce) do Wilna. Litwa jest pierwszym państwem bałtyckim, który papież odwiedzi w ciągu najbliższych dni. Dziś spotka się z władzami kraju, weźmie też udział w spotkaniu z młodzieżą.
Wizyta Franciszka w krajach bałtyckich przypada w 25. rocznicę historycznej pielgrzymki świętego Jana Pawła II do tych krajów. “Litwa się zmienia. Wtedy mieliśmy pierwsze oznaki niepodległości, a dziś jesteśmy prawdziwie europejskim państwem. Mamy ogromne doświadczenie w organizowaniu tego typu wizyt państwowych” – powiedział dziennikarzom arcybiskup metropolita wileński Gintaras Gruszas.
Tuż po ceremonii powitania na wileńskim lotnisku papież pojedzie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie weźmie udział w kurtuazyjnej wizycie u prezydent Dalii Grybauskaite. Litewska przywódczyni zapowiedziała, że podaruje Franciszkowi symbol niepodległości Litwy – Dzwon Wolności i nagranie utworu “Gloria Litwie”. “Bicie dzwonów w naszych świątyniach przypomina też o dążeniach ludzi, wolności, nadziei i zaufaniu do swojego państwa” – powiedziała Dalia Grybauskaite.
Przed Pałacem Prezydenckim papież Franciszek spotka się z przedstawicielami władz i społeczeństwa. Będzie się modlił również w Sanktuarium Matki Miłosierdzia w Ostrej Bramie (g.15.30 czasu polskiego) i weźmie udział (o g.16.30 czasu w Polsce) w spotkaniu z młodzieżą na Placu Katedralnym. Pierwszy dzień wizyty na Litwie Franciszek zakończy wizytą w Bazylice Archikatedralnej świętego Stanisława i świętego Władysława w Wilnie.
Pielgrzymka papieża do krajów bałtyckich potrwa do 25 września. Jutro (23.09) Franciszek odprawi mszę świętą w Kownie. W poniedziałek i we wtorek będzie przebywał na Łotwie i w Estonii.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski/Wilno/em/dabrCOMMENTS

WORDPRESS: 0