Papież Franciszek: Proszę Boga, aby Polacy w jedności i pokoju korzystali z daru wolności

Papież Franciszek: Proszę Boga, aby Polacy w jedności i pokoju korzystali z daru wolności

Papież Franciszek w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości napisał przesłanie do Polaków. W liście, skierowanym do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, papież zapewnia o swoich modlitwach o to, aby „Polacy w jedności i pokoju korzystali z daru wolności”.

Orędzie papieża Franciszka do Polaków przedstawił Informacyjnej Agencji Radiowej ksiądz Paweł Rytel Andrianik, rzecznik prasowy Episkopatu Polski. „Podejmując modlitwę świętego Jana Pawła II, szczególnego świadka tego stulecia, proszę Boga o łaskę wiary, nadziei i miłości dla wszystkich Polaków, aby w jedności i pokoju dobrze korzystali z tak cennego daru wolności”- cytuje słowa papieża ksiądz Paweł Rytel- Andrianik.

W liście papież Franciszek nawiązał też do naszej historii. Papież przypomina, że przed rozbiorami Polacy współtworzyli chrześcijańską Europę, wzbogacając ją swoją kulturą i duchowością. Franciszek zwraca uwagę na to, że odzyskanie przez Polskę wolności po 123 latach zaborów było okupione życiem wielu Polaków, wielu naszych rodaków było więzionych i traciło dobra.
W orędziu papież za świętym Janem Pawłem II podkreśla, że Polacy swoje dążenie do wolności opierali na nadziei, wynikającej z głębokiej wiary w pomoc Boga – dodaje ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. Franciszek przywołał słowa papieża Polaka z 11 listopada 1998 roku, kiedy powiedział on, że Polacy swoje dążenie do wolności „opierali na nadziei, płynącej z głębokiej wiary w pomoc Boga, który jest Panem dziejów ludzi i narodów”. “Ta wiara była oparciem również wtedy, gdy po odzyskaniu niepodległości trzeba było szukać jedności pomimo różnic, aby wspólnymi siłami odbudowywać kraj i bronić jego granic” – mówił 20 lat temu święty Jan Paweł II.

Papież Franciszek w swoim liście, łącząc się z Kościołem w Polsce i z Polakami, dziękuje Bogu za to, że spełniła się ich nadzieja na wolność. Papież dziękuje Bogu także za to, że Polacy i Kościół trwali w nadziei na niepodległość, mimo doświadczeń związanych z II wojną światową, okupacją nazistowską i komunistycznym reżimem.
Na końcu listu papież zawierzył Polaków i Polskę opiece Maryi Jasnogórskiej, Królowej Polski.

IAR/ Grzegorz Maciak/zr

COMMENTS

WORDPRESS: 0