HomeŚwiat

Papież Franciszek odznaczony przez dzieci Orderem Uśmiechu

Papież Franciszek odznaczony przez dzieci Orderem Uśmiechu

Papież Franciszek został odznaczony Orderem Uśmiechu, przyznawanym przez dzieci. Ceremonia odbyła się podczas wczorajszej audiencji generalnej w Watykanie.

Wniosek o order dla papieża Franciszka zbiorowo złożyły dzieci z Polski: uczniowie jednej ze szkół podstawowych w Głogowie oraz jedenaścioro dzieci indywidualnie. Razem z orderem papież dostał dziesiątki listów od polskich dzieci – powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej Rzecznik Praw Dziecka i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Marek Michalak. „Prawdziwy przyjaciel, który upomina się o nas i myśli o dzieciach na całym świecie” – te słowa przewijały się w każdym dziecięcym liście. „Bardzo lubię listy od dzieci” – miał powiedzieć papież podczas ceremonii. Chciał także, żeby Order przypięło mu dziecko i to natychmiast, stąd ceremonia miała inny kształt niż zwykle. Franciszek uściskał dzieci, wręczające mu odznaczenie i listy. Otrzymał legitymację orderu z numerem 1000. Papież Franciszek nie przyjmuje odznaczeń, jednak dla dzieci zrobił wyjątek.
Kapitułę orderu reprezentował podczas ceremonii oprócz Marka Michalaka także ksiądz Piotr Sadkiewicz. Papież wielokrotnie staje w obronie dzieci na całym świecie – podkreślił kapłan w rozmowie z IAR. Dla niego to wyraźny sygnał i przykład dla dorosłych, jak mają podchodzić do dzieci.
Franciszek nie jest jedynym papieżem odznaczonym Orderem Uśmiechu. Wcześniej otrzymał go także Jan Paweł II. Przed audiencją u Franciszka, na grobie świętego Jana Pawła II została odprawiona msza w intencji dzieci na całym świecie. Podczas spotkania członkowie Kapituły przekazali także papieżowi książkę „Nigdy tego nie zapomnę” Renaty Piątkowskiej. Opowiada ona o papieżu i dzieciach.
Ceremonia wręczenia przez dzieci Orderu Uśmiechu Papieżowi Franciszkowi oficjalnie rozpoczęła obchody 50-lecia tego odznaczenia. Potrwają one do wiosny 2019 roku. Przez poł wieku order otrzymało już ponad tysiąc osób. Do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu oprócz dwóch wspomnianych papieży należą między innymi Matka Teresa z Kalkuty, ksiądz Jan Twardowski, Irena Sendlerowa, profesor Zbigniew Religa i Jakub Błaszczykowski.

IAR/ Grzegorz Maciak/Siekaj

COMMENTS