Papież Franciszek oburzony cennikami za sakramenty

Papież Franciszek oburzony cennikami za sakramenty

Podczas spotkania z biskupami papież podkreślił, że jego Kościół jest Kościołem ubogich.

“Super Express” zacytował słowa biskupa Tadeusza Pieronka, który był jednym z uczestników rozmowy z papieżem Franciszkiem. – Papież powiedział, że parafia ma być żywym organizmem, a nie urzędem – miał mówić biskup. – Chodzi o to, żeby ludzi nie odpychać głupim gestem ani słowem.

Kiedy para chce zawrzeć związek małżeński, a ksiądz pokazuje im “cennik”, to, według papieża, jest to karykatura duszpasterstwa. W większości polskich kościołów takie nieoficjalne opłaty funkcjonują jednak już od lat. Cenniki z ponad 10 tysięcy parafii zebrali twórcy portalu colaska.pl.

Jak wynika z danych zgromadzonych na stronie internetowej w Brodnicy w parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ślub kosztuje 50 złotych, w Świętej Katarzyny w Toruniu 570 złotych, a w Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza 683 złotych. Za pogrzeb w parafii Chrystusa Króla we Włocławku trzeba zapłacić nieco ponad 200 złotych. Natomiast w Św. Mikołaja w Chełmnie już 1800 złotych. Zamówienie mszy świętej w intencji w parafii p.w. Świętego Mikołaja w Grudziądzu kosztuje 15 złotych, a w Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy 35 złotych.

red (aip)COMMENTS

WORDPRESS: 0