HomePILNE

Papież Franciszek o pedofilii w kościele katolickim

Papież Franciszek o pedofilii w kościele katolickim

Papież Franciszek powrócił do sprawy pedofilii w kościele katolickim. Poruszył tę sprawę w upublicznionym dziś przez Watykan liście, adresowanym do wszystkich biskupów. Papież napisał go 28 grudnia – w święto dedykowane tak zwanej rzezi niewiniątek, dokonanej na rozkaz króla Heroda po przyjściu na świat Jezusa.

 
Właśnie o “współczesnych Herodach” mowa jest w liście Franciszka. Wśród nich są duchowni, którzy dopuścili się seksualnych nadużyć wobec nieletnich. Jak pisze papież, “Kościół, matka nasza, płacze z powodu grzechu niektórych swoich członków, zna bowiem cierpienie i ból nieletnich, którzy zostali seksualnie wykorzystani przez kapłanów. Grzechu, za który jest nam wstyd” – podkreśla Franciszek. Chodzi bowiem – dodaje – o osoby, które zamiast zatroszczyć się o te dzieci, zniszczyły ich godność.
“Do głębi to potępiamy i prosimy o przebaczenie” – pisze papież Franciszek. Także Kościół gorzko opłakuje ten grzech swoich synów i prosi o przebaczenie. Franciszek wzywa biskupów do zobowiązania się, że okrucieństwa te już się nie powtórzą i do zmobilizowania wszystkich środków w celu ochrony życia naszych dzieci. Przypomina, że w tej dziedzinie obowiązuje “zero tolerancji”.

Marek Lehnert/Rzym, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS