12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

„Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa”. Papież Franciszek w Auschwitz-Birkenau

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trzeciego dnia Światowych Dni Młodzieży, 29 lipca, papież Franciszek odwiedził teren byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. W milczeniu modlił się w celi śmierci głodowej o.Maksymiliana Kolbego. Wcześniej zapalił świecę przy Ścianie Straceń na dziedzińcu bloku 11.

 

Papież samotnie przeszedł przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Tam powitała go delegacja rządu na czele z premier Beatą Szydło, przedstawiciele Episkopatu i Watykanu oraz byli więźniowie obozu.

 

„Panie, miej litość nad Twoim ludem! Panie, przebacz tyle okrucieństwa” – napisał Ojciec Święty w księdze pamiątkowej byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.

Franciszek zatrzymał się na placu apelowym, gdzie 75 lat temu Maksymilian Kolbe ofiarował życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Zapalił świecę i modlił się pod Ścianą Straceń, po czym ucałował drewniany słup szubienicy znajdującym się na placu apelowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przez cały ten czas panowała cisza – papież jeszcze przed przyjazdem do Polski zapowiedział,że na terenie oświęcimskiego muzeum będzie się modlił w milczeniu.

 

Blok 11, w którym modli się papież, był miejscem szczególnym w Auschwitz. Mieścił się w nim obozowy areszt. Niewiele osób przeżyło pobyt w nim. Okresowo przetrzymywani tu byli tzw. więźniowie policyjni, głównie Polacy, pozostający do dyspozycji katowickiego Gestapo. Większość rozstrzelano. W podziemiach Niemcy dokonali latem 1941 r. pierwszych prób uśmiercania gazem „Cyklon B”, który później wykorzystali do masowej zagłady ludzi, przede wszystkim Żydów.

 

W czasie II wojny światowej Niemcy uwięzili o. Maksymiliana Kolbego. 28 maja 1941 trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie otrzymał numer 16670. Podczas apelu w obozie 29 lipca 1941 dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka, który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć, za ucieczkę z obozu jednego z więźniów. 14 sierpnia tego samego roku został uśmiercony zastrzykiem fenolu – związkiem toksycznym o właściwościach żrących – podanym bezpośrednio do komory serca.

Do tego miejsca przybył też w 1979 roku Jan Paweł II oraz poprzednik Franciszka – Benedykt XVI. Po południu papież ma spotkać się z dwudziestoma pięcioma „sprawiedliwymi wśród Narodów Świata”.

 

Eliza Stępień (AIP)/AP Photo/Gregorio Borgia

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520