HomePILNE

Pandy, rurociąg gazowy i podbój kosmosu. Mocny sojusz Chin i Rosji

Pandy, rurociąg gazowy i podbój kosmosu. Mocny sojusz Chin i Rosji

To nowa era współpracy między naszymi krajami, ogłosili w Moskwie przywódcy Rosji i Chin, którzy w obliczu narastających sporów Waszyngtonu z Pekinem zacieśniają sojusz między obu krajami.

 

– W ostatnich latach, dzięki waszemu bezpośredniemu udziałowi, stosunki między Rosją a Chinami osiągnęły bezprecedensowo wysoki poziom- chwalił prezydent Władimir Putin swego chińskiego odpowiednika pierwszego dnia wizyty w Rosji, nazywając go „drogim przyjacielem”.

Stosunki między oboma narodami „świecą nowym światłem”, odpowiedział prezydent Xi Jinping po powitaniu go z pełnymi honorami na lotnisku Wnukowo w Moskwie. Dodał, że Putin jest jego najbliższym przyjacielem i dobrym kolegą.

Wizyta chińskiego lidera ma miejsce w szczególnym czasie, kiedy między Stanami a Chinami rozgorzała wojna handlowa, z kolei Moskwa musi nadal znosić zachodnie sankcje nałożone po aneksji Krymu i po podejrzeniach o interwencję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Wymiana handlowa Chin i Rosji osiągnęła w ubiegłym roku rekordową sumę 108 miliardów dolarów, zachwalał Putin. Dodał on, że wizyta prezydenta Xi zapewni „ dodatkowy bodziec” do wzmacniania więzi. Prezydenci podpisali dwie deklaracje: jedną ws. partnerstwa strategicznego, drugą o wzmocnieniu globalnej stabilności strategicznej.

Sfinalizowano też transakcje handlowe, w tym umowę na 1,7 miliarda dolarów dla Rosatomu, rosyjskiej państwowej firmie energetyki jądrowej, która będzie budow bloki jądrowe w północno-wschodnich Chinach. Doradca rosyjskiego prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow mówił o realizacji w Rosji przez chińskie firmy 30 inwestycji, których wartość ocenia się na 22 mld dolarów. Mowa jest między innymi o wspólnej budowie szerokokadłubowego samolotu pasażerskiego, a także w badaniach kosmosu. Są to na razie, jak oświadczono, ramowe zapowiedzi, szczegółów tych projektów jeszcze nie przedstawiono.

O tym, że w ostatnim czasie następuje wyraźne zbliżenie Rosji i Chin niech świadczy fakt, że obaj przywódcy spotkali się prawie 30 razy w ciągu ostatnich sześciu latach. Podczas swojej kwietniowej wizyty w Pekinie prezydent Putin w żalił się, nie wymieniając nazwy kraju, że jest takie państwo, któretwierdzi, iż jest jedynym globalnym przywódcą i używa szantażu, sankcji i presji przeciwko przeciwnikom.

Miał na myśli administrację Donalda Trumpa, która podniosła cła na chińskie towary warte 200 mld mil dolarów. Chiny odpowiedziały podniesieniem ceł na 60 mld dolarów na towary z USA, oskarżając jednocześnie Waszyngton o „terroryzm gospodarczy”.

Moskwa jest postrzegana jako kraj, który od 2014 roku wiąże się coraz silniej z Chinami. To reakcja na unijne i amerykańskie sankcje w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję i jej ingerencję wojskową na wschodzie Ukrainy. Chiny są dziś jednym z największych partnerów handlowych Rosji, a sztandarowa inwestycja, rurociąg o długości trzech tysięcy kilometrów, którym syberyjski gaz będzie dostarczany Chinom, jest już bliski ukończenia.

Putin wspiera też Belt and Road, pomysł chińskiego przywódcy. To globalny projekt budowy infrastruktury, która ma ożywić dawny Jedwabny Szlak i połączyć Azję z Europą i Afryką inwestycjami morskimi, drogowymi i kolejowymi. Moskwa z racji swojego położenia geograficznego chciałaby w tym przedsięwzięciu uczestniczyć.

Podczas rozmów na Kremlu obaj przywódcy rozmawiali też o wielkiej polityce, w tym o sytuacji w Wenezueli i Syrii, nuklearnych ambicjach Iranu i bezpieczeństwie na Półwyspie Koreańskim. Tradycyjnym elementem chińskiej polityki są od dekad … pandy. Chiński lider podarował dwie pandy moskiewskiemu zoo. Ding Ding, dwuletniąsamicę i trzyletniego samca Ru Yi – przywieziono z bazy badawczej w Syczuanie, w południowo-zachodnich Chinach. Mająone pozostać w Moskwie 15 lat.

Putin powiedział, że ten dar jestwyrazem szczególnego szacunku i zaufania do Rosji i naszych specjalistów. Kiedy rozmawiam z prezydentem Xi Jinpingiem o pandach zawsze pojawia się uśmiech na mojej twarzy dodał rosyjski przywódca. Wysoko cenimy ten gest przyjaźni.

 

 

COMMENTS